Měsíční výhled

Předpověď na březen: Nejdřív déšť, pak až 11 °C. Sněžit už moc nebude

Prší
Zdroj: Thinkstockphotos
Michaela Trochová
Michaela Trochová
29.2. 2020 15:03
Téma:

Se sněhem se budete muset rozloučit již během prvního březnového týdne. První březnové dny budou také deštivé, pak už nastoupí skutečné jaro.

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by březnové počasí nemělo příliš překvapit. "Předpokládáme, že období od 2. do 29. března 2020 bude teplotně průměrné až slabě nadprůměrné, stejně tak i jednotlivé týdny období," popsalo ČHMÚ ve svém měsíčním výhledu.

 

V prvním týdnu se minimální noční teploty budou pohybovat zpočátku kolem +2 °C, postupně kolem 0 °C a maximální denní teploty mezi 4 až 8 °C. Půjde zřejmě o poslední dny, kdy bude možné si ještě užít sněhu, na konci týdne bude místy až 11 °C.

 

V neděli 1. března se bude nad střední Evropou vlnit studená fronta a bude ovlivňovat počasí zejména na východě našeho území. V pondělí přejde přes naše území k východu slabá okluzní fronta. Zároveň se nad Středozemním mořem prohloubí tlaková níže, která bude postupovat směrem k severovýchodu a až do středy bude ovlivňovat počasí i u nás. V dalších dnech bude počasí u nás ovlivňovat rozsáhlá oblast nízkého tlaku vzduchu s přílivem vlhčího vzduchu od západu.

 

 

Relativně nejteplejší by měl být týden od 16. do 22. března s týdenním průměrem nejnižších nočních teplot kolem +1 °C a týdenním průměrem nejvyšších denních teplot kolem 11 °C. Průměrná teplota v ČR v tomto období je přitom podle dlouhodobého měření 3,8 °C. Nejchladnější byl březen v roce 1958, kdy měsíční teploty dosáhly průměru -1,4 °C, naopak nejtepleji jaro začalo roku 1981 s krásným průměrem 7,5 °C.

 

Období jako celek by mělo být srážkově průměrné. První týden vychází výrazně nadprůměrný s úhrnem až kolem 20 mm. V ostatních týdnech se budou úhrny pohybovat od 5 do 10 mm. Interval průměrných srážek v březnu se dle dlouhodobých statistik pohybuje mezi 28 až 50 mm.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz