dlouhodobý výhled

PŘEDPOVĚĎ NA LÉTO: Odborníci řekli, jaké počasí nás letos čeká

Dítě se opaluje
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Východní Evropa se podle meteorologů musí připravit na hodně suché léto. Na západě zase kvůli vysokým teplotám hrozí požáry. Jižní a střední Evropu naopak čekají časté bouřky, které mohou v Itálii a na Balkáně dokonce způsobit povodně.

Léto je za dveřmi a mnoho lidí by zajímalo, jaké to letošní bude, co se počasí týče. Určit předpověď na tři měsíce dopředu, je sice jako hádat z křišťálové koule, přesto se dá podle nejrůznějších modelů určit, jaké období nás čeká. Pokusili se o to experti ze společnosti AccuWeather, kteří se zabývají dlouhodobými předpověďmi počasí.

 

 

Riziko požárů a vlny veder na západě Evropy

Západní a část střední Evropy se musí v létě připravit na vlny veder. Teploty kolem 32 stupňů budou měřit například ve francouzském Toulouse či Lyonu, italském Milánu a Florencii či německých městech Berlíně a Frankfurtu.

 

Nejvyšší teploty, které budou atakovat až 38 stupňů, čekají podle meteorologů jižní Francii a severní Itálii. "Existuje obava z dlouhotrvajících vln veder v závěru léta, které mohou způsobit zdravotní problémy starým i mladším lidem," upozornil meteorolog Alan Reppert. Dalším problémem bude špatná kvalita ovzduší.

 

 

Přetrvávající horko negativně ovlivní také zemědělství, některé oblasti budou trpět úmorným suchem. Vysušená půda i vegetace navíc povedou k vysokému riziku vzniku požárů. Ty budou podle meteorologů nejčastěji hrozit v pásu od jižní Francie, přes severní Itálii až do jižního Německa. "Každý požár navíc zhorší kvalitu ovzduší v těchto regionech," vysvětlil meteorolog Tyler Roys.

 

Zatímco úhrn srážek bude od června do srpna spíše podprůměrný, případné bouřky mohou udeřit obrovskou silou – především kvůli nezvyklému horku v celé oblasti. Může je doprovázet silný vítr a bleskové záplavy.

 

Jaké počasí čeká v létě Českou republiku a zbytek střední Evropy, si přečtěte na následující straně

 

1
2 3
Související témata:
mom TN.cz