dlouhodobý výhled

PŘEDPOVĚĎ NA LÉTO: Odborníci řekli, jaké počasí nás letos čeká

Dítě se opaluje
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Horko a sucho v Británii, Belgii a Nizozemí

Ve Velké Británii, severozápadní Francii, Belgii a Nizozemí se musejí připravit na horké a suché období. Vůbec nejtepleji by mělo být v pásu od jižní Francie, přes severní Itálii do Německa. Podle meteorologů by se mohlo jednat o jedno ze tří nejteplejších letních období za posledních deset let.

 

 

Horké a suché počasí zvýší riziko sucha, což může mít negativní dopad na zemědělství. Srážek bude letos daleko méně, než na co jsou v Anglii či Belgii zvyklí. Nejvíc pršet by mělo v oblasti od Irska po západní Skotsko, tady se mohou vyskytnout také bouřky. I na místech, kde v létě bude pršet nejvíc, budou srážkové úhrny dosahovat pouze průměru.


Sucho na Ukrajině

Největším problémem letošního léta na Ukrajině a v severní části Balkánského poloostrova bude sucho. Po na srážky bohatém březnu přišel hodně suchý duben a podle meteorologů by podobný trend měl pokračovat až do srpna.

 

"Na většině míst na Ukrajině letos spadne jen asi polovina srážek, než bývá v létě běžné," uvedl Roys. Mráz, který vydržel až do března, a následné suché období se mohou velmi negativně podepsat na úrodě.

 

Klidné období na Pyrenejském poloostrově

Léto ve Španělsku a Portugalsku by nemělo být v ničem extrémní. Panovat by měly teploty, na které jsou v létě na Pyrenejském poloostrově zvyklí, žádné úmorné vlny veder meteorologové neočekávají.

 

Zatímco v předchozích letech se země potýkaly s rozsáhlými požáry, letos by hrozit neměly. Vděčit za to mohou nadprůměrným srážkám z jarního období. Příležitostně se tady dočkají také bouřek, které lidem uleví od letních teplot.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tyto rady dávají lékaři každé léto! Jak to, že na ně zapomínáme?
5 letních vychytávek, díky kterým si užijete léto na maximum

1 2
3
Související témata:
mom TN.cz