vývoj cen

Předpovědi se vyplnily. Potraviny a bydlení prudce zdražily! PŘEHLED

Zdražování potravin
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
13.5. 2020 16:50
Téma:

Předpovědi o rychlém růstu cen potravin se podle Českého statistického úřadu a České národní banky vyplnily. Může za to především vysoká poptávka, málo pracovníků v zemědělství a omezení dovozu. Vzrostly především ceny ovoce a zeleniny, mouky, cukru, masa a uzenin.

Letos v dubnu se spotřebitelské ceny oproti předchozímu roku zvýšily průměrně o více než 3 %, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zejména ceny potravin rychle rostou. Ovoce je oproti předchozímu roku dražší o téměř 25 %, následuje ho zelenina, která zdražila o více než 11 %.

 

Výrazně vzrostly i ceny mouky (16,6 %), vepřového masa (18,9 %), uzenin (13,8) a cukru (16,2 %). Zdražily také lihoviny, pivo, víno a tabákové výrobky. Nejen jídlo a nápoje vyvíjejí tlak na naše peněženky, rostly rovněž ceny nábytku a dalšího bytového vybavení, nájemného, vodného, stočného, elektřiny a zemního plynu.

 

 

Předpovědi nárůstu cen potravin se tak podle České národní banky (ČNB) vyplnily. "Bezezbytku se naplnila prognóza rychlého růstu cen potravin, ve kterém se projevuje vysoká poptávka po potravinách, nedostatek pracovníků v zemědělství v Evropě a omezení mezinárodní dopravy vlivem koronavirové pandemie," vysvětluje ředitel měnové sekce ČNB Petr Král.

 

Jídlo a bydlení se tak pro Čechy stává čím dál dražší záležitostí. Některá odvětví ale v dubnu zaznamenala zlevnění. Ceny klesaly v dopravě, levnější byly i poštovní a telekomunikační služby. Výrazně poklesly ceny pohonných hmot - v porovnání s březnem se jednalo o největší meziměsíční cenový pokles v historii České republiky. "Z potravin se oproti březnu snížily zejména ceny ve skupině mléko, sýry, vejce o 0,7 % a ve skupině oleje a tuky o 2,4 %," dodal ČSÚ.

TN.cz