anketa text dopisu

Milost pro Kajínka znovu ve hře! Případ řešili špatně, tvrdí politik

Miloš Zeman uvažuje o propuštění Jiřího Kájínka
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz
Dostane Jiří Kajínek milost od prezidenta? Ilustrační foto
Téma:

Prezident Miloš Zeman řekl, že vážně uvažuje o milosti pro doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka. V čele těch, kteří mají zájem na prošetření zapeklitého případu, je i předseda Demokratické strany zelených (DZS) Jiří Anderle. Ten nyní jménem své strany poslal prezidentovi žádost o Kajínkovo omilostnění.

Předseda DSZ Jiří Anderle se už od roku 2010 angažuje v případu Jiřího Kajínka. Od roku 2000 si s vězněm vyměňuje dopisy. Celkem zaslal 483 žádostí o jeho milost. Poslední poslal za Demokratickou stranu zelených. V dopise vysvětluje, proč by měl být Kajínek propuštěn.

 

Anketa

Měl by prezident Miloš Zeman udělit milost Jiřímu Kajínkovi?

Hlasovalo 28574 lidí.

 

"Podle významných odborníků v oblasti práva vyšetřování jeho případu nebylo vedeno řádně. Neměla být provedena jak rekonstrukce činu, za který byl odsouzen na doživotí, tak ani konfrontace svědků. Proti Jiřímu Kajínkovi tudíž neexistuje jediný přímý důkaz, že je vrah, a o nepřímých důkazech jsou opakovaně vznášeny pochybnosti," stojí v dopise.

 

 

Anderle si myslí, že byl Kajínek odsouzen jen proto, aby byli krytí skuteční viníci. "České soudy hodnotily jen předložené důkazy, a zřejmě proto nemohly dojít k jiným závěrům," napsal.

 

"S podivem přijímáme skutečnost, že Nejvyšší soud zamítl stížnosti na porušení zákona, které ve prospěch Jiřího Kajínka podali po prozkoumání spisu tři bývalí ministři spravedlnosti Pavel Rychetský, Jaroslav Bureš a Pavel Němec," stojí v dopise. 

 

"Nové, řádně vedené vyšetřování a následný proces by zřejmě odhalily skutečného pachatele," zakončil Anderle.

Související témata:
has TN.cz