Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.1. 2016 21:39
Kongres ODS

Fiala obhájil pozici předsedy ODS. Podpořilo jej 93 % delegátů

Zdroj: TV Nova

Občanská demokracie je podle předsedy Petra Fialy, který se v sobotu na kongresu ODS v Ostravě ucházel o znovuzvolení, připravena převzít odpovědnost za vedení země. Z unavené strany, která ve volbách 2013 získala pouhých 16 mandátů, se podle něj za dva roky stala odhodlanou, navenek sjednocenou, ekonomicky zdravou a akceschopnou, stejně tak je schopna zlepšit i život v Česku. Fiala to uvedl v úvodním slovu kongresu, na který se sjelo pět stovek delegátů. Podle očekávání obhájil Fiala po poledni svůj předsednický post

Petr Fiala byl znovu zvolen předsedou ODS. Na kongresu v Ostravě jej podpořilo 436 delegátů ze 470 přítomných. Fiala neměl protikandádta.


Na postu prvního místopředsedy vystřídá v opoziční ODS europoslance Jana Zahradila radní Prahy 2 Alexandra Udženija. Volilo ji 239 z 471 z přítomných. Ve volbě řadových místopředsedů pak vedle dosavadních místopředsedů Martina Kupky, Miloše Vystrčila a Evžena Tošenovského uspěla také starostka Obrnic na Mostecku Drahomíra Miklošová. Získala 271 z 463 platných hlasů.


"Chyby neudělal jen ten, kdo nemá žádnou historii a kdo nic nedělal. Máme transparentní účet i transparentní story," řekl Fiala s tím, že občanští demokraté překonali v posledních dvou letech nejhorší krizi v bezmála pětadvacetileté historii.

 

Anketa

Kdo byl nejlepším předsedou ODS?

Hlasovalo 193 lidí.

 

Uvedl, že budoucnost Česka je ohrožena socialistickými a populistickými recepty současné vlády. Stejně jako host kongresu - šéf TOP 09 Miroslav Kalousek - varoval Fiala před oligarchizací společnosti v narážce na vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO), použil přitom termín oligarchická chobotnice.

 

Kalousek v projevu poděkoval ODS za spolupráci ve Sněmovně a také v hlavním městě, kde podle něj ODS a TOP 09 nepustí k vládě Babišovo hnutí ANO. Ohradil se proti kritice, kterou podle něj častuje TOP 09 první místopředseda ODS Jan Zahradil.

 

 

Na kongresu chce Fiala pod heslem "Věříme v Českou republiku" ODS nastartovat kampaň před podzimními krajskými a senátními volbami a i před sněmovními volbami, které se uskuteční příští rok.

 

Jako host kongresu vystoupil také šéf vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Připomněl, že i KDU-ČSL se znovu postavila na nohy. ODS je podle něj součástí české politické scény.

 

 

Zdravici zaslal kongresu šéf konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, obhajoval v ní kroky vlády své strany, které kritizuje polská opozice a Brusel. Evropská komise v tomto týdnu oznámila, že bude sledovat stav právního státu v Polsku, především kvůli dění okolo ústavního soudu. Podle Kaczyńského chce být Polsko členem EU, ale jen jako suverénní stát přesně podle dohod, které s unií uzavřelo. Podobně se v poselství kongresu vyjádřil i předseda britských konzervativců a premiér David Cameron.
 

vbo tn.cz / ČTK