Divadelnictví

Představení pro žáky se ruší, pro divadla to může být likvidační

Školy kvůli zhoršující se koronavirové situaci ve velkém ruší divadelní představení pro žáky. Některá divadla jsou přitom na návštěvnosti škol závislá natolik, že pokud by se situace v Česku i nadále zhoršovala, hrozí jim konec.

Nejprve kvůli pandemii nemohli hrát vůbec, teď hrozí, že nebudou mít diváky. Ministerstvo školství totiž školám návštěvy divadel nedoporučuje.

 

“Škola v průběhu školního roku zváží nutnost konání těch aktivit, které nejsou pro naplnění školního vzdělávacího programu nezbytné a dochází při nich ke koncentraci vyššího počtu lidí,” uvádí manuál ministerstva.

 

 

Rozhodnutí je tak na ředitelích škol. Ti už ale divadelní představení na září a říjen ruší. “Pakliže bychom chtěli zařadit návštěvu divadel do našeho programu, tak se určtě budeme ptát rodičů, jestli s tím souhlasí, nebo nesouhlasí,” uvedl ředitel ZŠ Pod Žvahovem.

 

“S rodiči jsme to neřešili, ale už na jaře byly signály od rodičů, abychom některé akce omezili a soustředili se na výuku a na dohnání učiva," informoval zástupce ředitele základní školy ve Zlíně. 

 

 

Devadesát procent příjmů pražského divadla AHA tvoří vstupné od základních a mateřských škol. “Počínaje březnem až červnem jsme přišli o nějakých zhruba 900 tisíc na tržbách. Přišli jsme o 80 představení,” stěžuje si ředitel divadla AHA.

 

“Ztráta ušlých peněz za uplynulé období se pohybuje kolem 2,5 milionu korun,” říká ředitel divadla Drak Tomáš Jarkovský.

 

Obě divadla se orientují především na malé diváky. Ročně pro ně odehrají až 300 představení. Doporučení ministerstva školství pro ně ale může být likvidační.

 

 

Podle učitelů češtiny je ale návštěva divadla pro dítě důležitá. Divadla se teď proto snaží s řediteli škol domluvit.

 

"Jsme ochotni hrát s omezenou kapacitou tak, aby se tady nepotkávalo víc kolektivů z různých základních škol. Nabízíme možnost zprostředkovat jim autobusovou dopravu, aby nemuseli jet MHD,” dodává Jarkovský. Samozřejmostí budou také roušky při představení a dezinfekce.

 

Eliška Kopánková, jh TN.cz