volby 2020

Hamáček v předvolební debatě: Odložit v létě roušky byla chyba!

Bára Divišová
Bára Divišová, Kateřina Sejková
Publikováno 14. 9. 2020
Téma:

Hostem v předvolební debatě na TN.cz byl tentokrát předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Moderátorka Bára Divišová s ním probrala priority, které by ČSSD ráda po volbách prosadila, ale také aktuální téma epidemie koronaviru v České republice a krize s ní spojené.

Do voleb jdou sociální demokraté s heslem: V krizi vás ochráníme. "Proč? Protože to je samotná podstata sociální demokracie. Jsme tady dlouho, jsme nejstarší politická strana, za což se nestydíme, ba naopak. Vždycky, když bylo nejhůře, nebo když se republika dostala do problémů, tak potom měla ČSSD zodpovědnost za to dostat tu zemi zpátky do lepších čísel," vysvětluje předseda strany Jan Hamáček.

 

"Povedlo se nám to dvakrát po těch velkých krizích a já jsem přesvědčený, že se nám to podaří i teď v době koronavirové. Prostě jsme tady pro lidi a uděláme všechno pro to, aby na ně ta krize dopadla co nejméně," prohlásil.

 

"Já jsem byl vždycky ten opatrný. Varoval jsem, že se to může vrátit na podzim. První signály, že se to vrací, byly v půlce července. Reakce od vládních kolegů byla, že straším lidi,“ tvrdí Hamáček. Roušky podle něj Češi odkládat neměli. „Pokud se podíváte na státy, které jsou na tom teď lépe než my, tak zjistíte, že si roušky nechaly. Rakousko, Slovensko, Polsko. Kdyby ty roušky přes léto v uzavřených prostorech zůstaly, čísla by teď byla lepší," konstatoval.

 

 

"S dalšími opatřeními bych počkal, jak zaberou roušky. Moc možností ale už není. Škála opatření není nevyčerpatelná. Všichni se snažíme to udělat tak, aby se nezavíraly podniky a školy," dodal.

 

Cílem ČSSD ve volbách je podle něj samozřejmě získat co nejvíc hlasů. Co se krajských voleb týče, rád by se dostal nad 10 procent. "Nedá se očekávat, že dostaneme 30 procent. Průzkumy náš potenciál odhadují na nějakých 13 procent, takže pokud získáme v nějakém kraji dvouciferný výsledek, určitě by to byl úspěch," prohlásil Hamáček.

 

"Rozhodli jsme se, že v některých krajích, kde jednání byla dále, stranu otevřeme a na kandidátku přizveme nezávislé kandidáty nebo strany, se kterými spolupracujeme. Nechápu, proč je ČSSD bita za to, že jde do koalice, zatímco ostatní strany jsou za to chváleny," podotkl předseda sociálních demokratů.

 

 

Nejsilněji se cítí na Vysočině a v Jihočeském a Pardubickém kraji. "Máme tam největší potenciál a zkušené hejtmany," tvrdí. Za svými kandidáty si pevně stojí. Kandidátku ve Středočeském kraji vede Robin Povšík, který je náměstkem ministryně práce a sociálních věcí.

 

Na billboardech ho doprovází slogan: Zachránil jsem milion pracovních míst. "Nevím, proč by to mělo být zavádějící," hájí ho Hamáček. "Program Antivirus, na kterém se podílel, objektivně zachránil skoro milion míst. Vzniklo to na MPSV a Povšík na tom měl velký podíl. Každá kampaň je tak trochu nadsázkou. Není to chlubení cizím peřím," řekl Hamáček.

 

 

ČSSD má podle něj čtyři hlavní priority, na které by se po volbách chtěla zaměřit. Jedná se o bezpečnost v České republice, tj. kvalitní integrovaný záchranný systém, boj proti suchu, ochrana pracovních míst a dostupné bydlení. "Tato témata se prolínají napříč kraji. A pak má každý kraj své specifikum," vysvětluje Hamáček.

 

I na senátní volby se ČSSD snažila nahlížet realistiky, a proto nenasadila kandidáty ve všech obvodech. "Není to poprvé, co sociální demokracie nekandiduje ve všech obvodech, už to tady bylo. Z logiky věci nemá smysl stavět kandidáta v obvodě, kde nemá sebemenší šanci. Je lepší se soustředit na obvody, kde je vyšší šance úspěchu," konstatoval předseda strany.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz