Anketa Koho byste volili vy?

Předvolební průzkum: Zemana nejvíce ohrožuje Horáček

Michal Horáček, Miloš Zeman
Zdroj: TN.cz
Michal Horáček a Miloš Zeman

Pokud by se prezidentské volby konaly v červnu 2016, obhájil by prezident Miloš Zeman mandát. Ve druhém kole by jej vyzval textař a producent Michal Horáček. Zeman by jej ale podle průzkumu agentury SANEP hravě porazil.

Miloš Zeman by s velkým náskokem vyhrál už v 1. kole. Na to, aby byl přímo zvolený prezidentem, by to ale nestačilo. Ve druhém kole by jej vyzval Michal Horáček, kterého by ale stávající prezident s přehledem porazil. Alespoň tak by se prezidentská volba vyvíjela podle výzkumu agentury SANEP.

 

V prvním kole mohli respondenti vybírat ze sedmnácti osobností, které jsou s kandidaturou na Pražský hrad spojované. Nejvíce hlasů, téměř 30 procent, by získal stávající prezident Zeman. S 13 % se na druhém místě umístil Michal Horáček.

 

Miloš Zeman by si tak výrazně polepšil oproti výsledku prvního kola předchozích voleb. V roce 2013 jej v prvním kole volilo 23,21 % voličů, na druhém místě za ním skončil s odstupem necelého procenta Karel Schwarzenberg. Ve druhém kole pak Zeman získal 54,8 % hlasů, kdežto Schwarzenberg 45,19 %. Velmi podobný výsledek teď předpokládá také průzkum SANEP. Zeman by podle něj měl ve druhém kole získat 56,2 % hlasů, Michal Horáček pak 43,8 %.

 

 

 

"S ohledem na skutečnost, že Michal Horáček, který svou úvahu o možné kandidatuře v prezidentských volbách v roce 2018 zveřejnil teprve nedávno, lze říci, že by se úspěšný textař, spisovatel a producent Michal Horáček mohl stát velmi výraznou osobností druhých prezidentských voleb," uvedli výzkumníci agentury SANEP.

 

"Aktuálně se nicméně ukazuje, že v druhém kole hypotetických červnových prezidentských voleb by řada voličů, kteří by nevolili stávajícího prezidenta Miloše Zemana, by v případě duelu s Michalem Horáčkem raději upřednostnili právě stávající hlavu státu. Lze tak říci, že by se nyní nenaplnila prognóza spojení hlasů v druhém kole primárně proti Miloši Zemanovi," upozorňují výzkumníci SANEP.

 

 

 

Anketa

Kdo by dostal váš hlas, kdyby se teď konaly prezidentské volby?

Hlasovalo 3584 lidí.
Ostatní kandidáti z prvního kola mají velký odstup. Na třetím místě skončil Zemanův předchůdce Václav Klaus, kterého by volilo přes 6 % voličů. Zuzaně Roithové, která kandidovala už v roce 2013, by dalo hlas 5,7 % voličů, tedy přibližně stejný počet, jako před třemi lety. Pátá příčka patří teplickému primátorovi a senátorovi za ODS Jaroslavu Kuberovi.

 

Respondenti mohli vybírat kupříkladu bývalými prezidentskými kandidáty Janem Švejnarem a Vladimírem Franzem, europoslancem Jiřím Pospíšilem, poslancem Tomiem Okamurou nebo potenciálními kandidáty za hnutí ANO, ministrem obrany Martinem Stropnickým a eurokomisařkou Věrou Jourovou.

 

Téměř 18 % respondentů si ještě svého kandidáta nevybralo. K volebním urnám by dorazilo 64,3 % oprávněných voličů.

 

 

 

Respondenti také hodnotili současného prezidenta Miloše Zemana. Nejvíce, 27,4 %, ve výzkumu odpovědělo, že souhlasí s výrokem, že Miloš Zeman "má své chyby, ale názorově reprezentuje většinu obyvatel ČR".

 

 

Na druhém místě s půlprocentním odstupem skončil názor, že "Prezident Miloš Zeman hájí národní zájmy naší země". Na dalších dvou místech ale skončila kritika, tedy výroky, že Zeman "je ostudou naší země" a že "odkloňuje naší zemi na východ". Příští prezidentská volba se bude konat v lednu 2018.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

vbo TN.cz