seznam památek

Přehled: Kam vyrazit na výlet před oslavami Nového roku?

Téma:

Na Štěpána probíhá na mnoha místech republiky celá řada koncertů a výstav s vánoční tématikou a ani doba do oslav Nového roku nebude výjimkou. Ať už vás zajímají ozdoby nebo betlémy, každý si najde to svoje.

Po celé svátky je otevřen zámek Mníšek, kde až do 1. ledna pořádají kromě klasických prohlídek také dobrodružství pro děti s královnou Elsou obvykle ve 14:00. Po prohlídkách je možné navštívit Kouzelné sklepení a výtvarný ateliér. Na Silvestra je pak připravena prohlídka s prvorepublikovou tématikou.

 

Otevřen je také hrad Karlštejn. Na hradě probíhá výstava karlštejnského pokladu přibližující kulturu císařského dvora. V úterý 26. prosince proběhne vánoční koncert „Štěpánské koledování“.

 

Komorní pěvecký sbor Čeští madrigalisté zve v pátek 30. prosince na vánoční koncert "Hej, mistře!" na hradě Křivoklát.

 

 

V období 28. - 30. prosince probíhají prohlídky Schwartzenberské hrobky Dománín, stejně tak se pořádají procházky vánočním zámkem.

 

Na státním hradu Nové hrady probíhá soutěž o nelepší, neoriginálnější a nejvoňavější perníkovou chaloupku, exponáty jsou vystaveny na trase "Vánoce u pana správce".

 

Na zámku v Třeboni proběhnou Vánoce ve dnech 28. až 30. prosince, letos probíhají s podtitulem Boží hod na zámku aneb Den poté.

 

 

V posledních dnech letošního roku vítá návštěvníky hrad Švihov. S ohledem na povětrnostní podmínky je možné navštívit upravený prohlídkový okruh "Hrad".

 

Na hradě a zámku v Horšovském Týně probíhají tradiční vánoční prohlídky, které připomínají vývoj vánočních ozdob a betlémů.

 

V mázhausu domu U Zlatého slunce v Plzni je instalovaná nová fotografická výstava "Z hradů za vlýdy Karla IV. v Plzeňském kraji".

 


 

Přijeďte si do Bečova užít poslední prohlídku roku a prohlédněte si vzácnou románskou památku relikviář svatého Maura v příjemné atmosféře.

 

Celoroční prohlídky nabízí také zámek Valeč, který bude veřejnosti otevřen 29. a 30. 12..

 

Pokud vás zajímá, jak tráví vánoce rodina knížete Jaroslava Thuna, vyražte na zámek v Děčíně, který nabízí 27.12. poslední prohlídky letošního roku.

 

Loretánská kaple v Rumburku láká na večerní prohlídky a prohlídku kláštěrního betléma z roku 1922.

 

Pokud vás zajímá, jak slavila Vánoce hraběcí rodina, co měli k večeři a proč se na Štědrý den kácel ozdobený vánoční stromek, rozhodně byste neměli vynechat netradiční prohlídku na zámku Hrubý Rohozec.

 

Zámecké pokoje vyzdobené stromečky, betlémy a cukrovím nabízí prohlídky na zámku Sychrov. Chybět nebudou ani hračky, se kterými si mohly hrát šlechtické děti.

 

Pokud hledáte originální tip na zimní výlet a zajímá vás vojenská historie, pak navštivtě dělostřeleckou tvrz Stachelberg, která je otevřena až do 31. prosince.

 

Silvestrovské prohlídky probíhají v klášteře Broumov, v klášterním kostele sv. Vojtěcha proběhne 27.12. mše svatá.

 

 

Výstavu s názvem "Betlém vánoční" mohou lidé navštívit v památkové rezervaci v Hlinsku až do 8. ledna. Výstava připomíná, jak se dříve slavily vánoční svátky.

 

Na Nový rok proběhne mezi 13. a 15. hodinou po více než 130 schodech výstup na Čertovu věž na hradě Kunětická hora. Zpřístupněno bude nádvoří a také věž s částí expozic.

 

Přes vánoční svátky mohou lidé navštívit výstavu Sedmero krkavců v Telči. Jedná se o originální výstavu kostýmu a rekvizit z pohádky Sedmero krkavců od režisérky Alice Nellis.

 

Během vánočních svátku probíhají také "Vánoční prázdniny v Telči". V prostorách Konírny zámku probíhají každý den od 18:00.

 

V brněnské vile Siassni podle portálu Národního památkového ústavu probíhá výstava věnovaná životu a dílu významného brněnského architekta a pedagoga Ivana Rullera. K jeho dílům patří například Janáčkova opera či obřadní síň v Židenicích.

 

Vánoční prohlídky probíhají také na zámku Boskovice. Vzhledem k náročnosti prohlídek je nutná rezervace.

 

Prohlídky vánočně vyzdobeným sály probíhají na hradě Bouzov. Pro děti i dospělé je připravena tradiční vánoční dílna.

 

V budově letohrádku zámku Velké Losiny probíhá výstava vánočních bétlémů.

 

Během vánočních svátku je možné prohlédnout si zámecké interiéry zámku v Raduni. Návštěvníci se mohou seznámit s adventním, vánočním a novoročním zvykoslovím a tradicemi.

 

Po štěpánském odpoledni nabízí muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku výstavu lidových ozdob ze sušeného ovoce a pečiva. K vidění jsou vrkoče, fíkové panenky, švestkoví čerti. Nechybí ani polaz.

 

Výstavu betlémů a výstavu vánočního stolování ve šlechtické rodině si mohou prohlédnout návštěvníci zámku Vizovice.

 

Arcibiskupský zámek v Kroměříži nabízí v období vánočních svátků komentované prohlídky vánočně vyzdobenými historickými sály.

 

V Praze probíhá již čtvrtým rokem projekt Betlémy, který má umožnit návštěvníkům snadnější prohlídku betlémů nejen v centru města.

 

Už na jaře 2016 začne oprava oblíbeného staropražského orloje a Staroměstské radnice. Opravy budou trvat až do června 2018, na dlouhou dobu se tak naskýtá poslední možnost vidět oblíbenou historickou památku.

klma TN.cz