ANKETA hrozí i pokuta

Čekáte na zákrok u lékaře moc dlouho? Tyto lhůty nesmí překročit

Lékařské vyšetření
Zdroj: Profimedia, thinkstockphotos.com
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
21.9. 2019 5:45

Náhrada kyčelního či kolenního kloubu, mamograf či endoskopie. Čekáte příliš dlouho na tato vyšetření či zákroky? Neměli byste! Existují totiž přesně stanovené maximální lhůty čekání. Čtěte dále a zjistěte, jestli nečekáte zbytečně dlouho.

Každá zdravotní pojišťovna musí zajistit poskytnutí hrazených služeb svým pojištěncům, stejně tak to, aby byla služba vzdálenostně dostupná a netrvalo příliš dlouho, než lékař k vyšetření či zákroku přistoupí.

 

"Tuto povinnost plní pojišťovny prostřednictvím poskytovatelů, se kterými uzavřela smlouvu o poskytování a úhradě hrazených služeb," uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

 

 

 

V tabulce najdete přesný soupis plánovaných hrazených služeb a čekací lhůty, které byste neměli překročit. Tabulka se nevztahuje na akutní případy, které musí být řešené okamžitě.

 

 


Nemocnice a další poskytovatelé zdravotních služeb nejsou oprávnění odmítnout pacienty. Může se ale stát, že jsou příliš vytížené a zákrok by v dané lhůtě nestihly. Člověk se tak může obrátit na svou pojišťovnu, aby mu vyšetření zajistila jinde.

 

Anketa

Čekali jste na vyšetření nebo zákrok příliš dlouho?

Hlasovalo 1728 lidí.

 

"V případě, že tak neučiní, dopouští se zdravotní pojišťovna správního deliktu, za který jí může být v krajním případě uložena sankce až do výše 10 milionů korun," doplnilo ministerstvo zdravotnictví.


Čekáte příliš dlouho na vyšetření? Napište nám na
zpravy@nova.cz

TN.cz