podzim na obloze

Potká se Jupiter s Venuší. Na co dalšího se můžete na nebi těšit

Meteorický roj Geminidy nad bulharskou astronomickou observatoří
Zdroj: Profimedia
Téma:

Noci se pomalu prodlužují a během podzimu nás na noční obloze čeká úžasná podívaná, ke které nebude ani potřeba teleskop. Dočkáme se několika meteorických rojů, konjunkce, ale také nás čeká jediný superměsíc letošního roku.

Už 5. října se dočkáme jednoho z nejznámějších úplňků, jedná se o Dožínkový úplněk. Ten vychází v období vrcholné sklizně, zemědělci tak mohli pracovat dlouho do noci v měsíčním světle. Za Dožínkový úplněk je považován ten, který je nejblíže rovnodennosti, což obvykle vychází na září.

 

Velmi jasný Měsíc bohužel zastíní meteorický roj Drakonidy, souhvězdí Draka bude chrlit nejvíce padajících hvězd 7. října. Na druhou stranu se tento roj nevyznačuje velkou frekvencí průletů, meteory bývají velmi pomalé. Drakonidy je oproti většině rojů lepší sledovat po setmění.

 

Pozorovatelé noční oblohy si budou moci spravit chuť už 20. a 21. října, kdy vrcholí meteorický roj Orionidy. Jde o jeden z nejzajímavějších rojů, meteory bývají velmi jasné a hodně rychlé.

 

Orionidy bývají velmi bohaté, podle portálu Earthsky to bude letos trochu slabší, dočkáme se kolem 10 až 20 průletů za hodinu. Nejlepší čas k pozorování Orionidů nastává po půlnoci.

 

V polovině listopadu se k sobě na noční obloze přiblíží Venuše a Jupiter. 13. listopadu budou tak blízko, že se mohou při rychlém pohledu jevit jako jeden jasný bod. Nejlépe budou vidět těsně před svítáním.

 

 

Se superměsícem v roce 2017 je to složitější. Superměsíc je období, kdy se Měsíc dostává nejblíže k Zemi. Třikrát během letošního roku byl měsíc v novu, nebyl proto pozorovatelný, až nyní se dostává k Zemi nejblíže během úplňku.

 

Milovníci noční oblohy by si neměli nechat ujít ani poslední meteorický roj letošního roku. Geminidy dosáhnou svého maxima 14. prosince. Během temné noci se dá pozorovat i více než 50 meteorů za hodinu, jedná se tak o jeden z nejzajímavějších rojů. K pozorování je opět nejvhodnější doba po půlnoci.
 

klma TN.cz