VLÁDNÍ ROZVOLŇOVÁNÍ

PŘEHLED: Platí druhý rozvolňovací balíček. Podívejte se, co se mění

Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 12:25
3.5. 2021 5:55
Téma:

Koronavirová situace v České republice se neustále zlepšuje a vláda proto rozhodla, že od pondělí 3. května začne platit druhý balíček pro návrat zpět do normálního života. Jde o největší rozvolnění za půl roku. Otevřou se služby, muzea i další školy.

Od pondělí 3. května se život v České republice zase o něco přiblíží normálu. Začne totiž platit druhý z celkem šesti vládních balíčků pro návrat zpět do normálního života. Balíčky nahradily již nefungující protiepidemický systém (PES). 

 

Školy a školky


Od pondělí 3. května se vrací k prezenční výuce další žáci. Druhý stupeň a nižší ročníky víceletých gymnázií se otevírají v Praze, Středočeském, Pardubickém, Královehradeckém, Plzeňském, Karlovarském a Libereckém kraji. V lavicích se budou celé třídy střídat po týdnech. Ve zbylých regionech musí počkat na další zlepšení.

 

Do školek se v těchto sedmi krajích mohou vrátit všechny děti. Od stejného data se navíc pro zaměstnance škol a žáky prvního stupně snižuje povinnosti testovat se na jeden test týdně. Na druhém stupni bude i nadále potřeba otestovat se dvakrát. 

 

 

Obchody a služby


V oblasti služeb došlo k částečnému rozvolnění. Otevřela se třeba kadeřnictví, holičství, kosmetické salóny a další služby péče o tělo, například masáže. Bez testu se tam ovšem nedostanete. Bude potřeba buď antigenní test, který není starší než tři dny, nebo PCR test, který starší než týden. Naočkovaní a ti, kteří covid prodělali v posledních 90 dnech, se testovat nemusí vůbec.

 

Venkovní trhy mohou od pondělí rozšířit sortiment a prodávat všechno zboží. Dosud to byly jen potraviny. 

 

Otevření obchodů vláda odsunula na pondělí 10. května. Ale s tím, že se v tento den otevřou úplně všechny maloobchodní prodejny bez výjimky. 

 

Kultura

 

Muzea a galerie se za striktních hygienických pravidel mohou otevřít v Praze, Středočeském, Pardubickém, Královehradeckém, Plzeňském, Karlovarském a Libereckém kraji.

 

 

Sport a volný čas


V pondělí 3. května se uvolňují také pravidla sportovních tréninků dětí a mládeže organizované sportovními svazy. Skupiny, v nichž je možné sportovat, se rozšiřují na 20 lidí. Podmínkou je přinejmenším 15 metrů čtverečních z celkové plochy hřiště na člověka. Zakázáno je používat šatny nebo sprchy. Nutný bude test, očkování nebo potvrzení o prodělání covidu v uplynulých 90 dnech.

 

Volnější pravidla se zatím týkají Prahy, Středočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Plzeňského, Karlovarského a Libereckého kraje.

 

 

Další velké rozvolnění je v plánu od 10. května, kdy se otevřou všechny zbývající obchody a služby. Do lavic se vrátí také další žáci. Rotační výuka se totiž obnoví i ve zbývajících sedmi krajích. K praktické výuce se vrátí také zbývající vysokoškoláci.

 

Jde o poslední rozvolnění, u kterého je známo konkrétní datum. Ostatní balíčky jsou vázány na počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní. Kritické hranice budou 100, 75, 50 a 25 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní. K neděli bylo v Česku 137 nakažených na 100 tisíc obyvatel. 

 

 

Lidé už mají některých vládních opatření dost a nedodržují je. Podívejte se na reportáž:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz