Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Program oslav

Přehlídka, koncerty, ohňostroj: Takto Česko oslaví 100. výročí

Zdroj: TV Nova

Velké oslavy 100. výročí vzniku samostatného Československa chystají v Praze a v dalších městech v Česku. Obyvatelé metropole se musí připravit na výrazná dopravní omezení. Do Prahy zamíří celá řada státníků v čele s francouzským prezidentem a německou kancléřkou. Na obrazovkách TV Nova a na webu TN.cz přineseme v den výročí debatu s českým a slovenským premiérem.

Už nyní zaplavují ulice Prahy české vlajky. Oslavy 100 let republiky se mají stát velkým festivalem, který do ulic naláká statisíce lidí. "Praha bude mít několik hlavních zón, bude jich zhruba pět. Jedna z nich je v neděli 28. října na Evropské třídě, kde bude velká vojenská přehlídka," řekl TV Nova koordinátor oslav Robin Čumpelík.

 

Centry oslav budou především Václavské a Staroměstské náměstí, kde vyrostou velká pódia. Jedním z vrcholů programu bude největší videomapping, jaký se kdy v Česku realizoval a to právě na budově Národního muzea. V sobotu od 20:00 jej budete moci sledovat v přímém přenosu na webu TN.cz.

 

Do Prahy zavítají světoví státníci. Premiér Andrej Babiš se setká s francouzským prezidentem Emanuelem Macronem i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Macron se sejde také s českým prezidentem Milošem Zemanem. Tiskové konference po setkání premiéra s německou kancléřkou (pátek 15:30) i francouzským prezidentem (pátek 20:00) budeme na TN.cz vysílat živě.

 

Výročí vzniku samostatného Československa si přijedou připomenout i další politici. Spojené státy bude zastupovat ministr obrany James Mattis, který se zúčastní nedělní vojenské přehlídky. V neděli bude českého prezidenta doprovázet slovenská hlava státu Andrej Kiska. S představiteli dalších zemí premiér Babiš poobědvá v Kramářově vile v sobotu, seznam účastníků zatím Úřad vlády nezveřejnil.

 

 

Průvody, přehlídky a koncerty

V sobotu projde Prahou od Tyršova domu na Újezdu na Václavské náměstí Pochod pro republiku v čele se zástupci Sokolů. Vyrazí v 12:30. Na Václavském a Staroměstském náměstí budou probíhat dva koncerty. Ten na Václavském náměstí na pochod přímo naváže.

 

Začne vystoupením Sokolů, po něm se představí Ivan Mládek, skupina Slza, Laco Déczi, Ondřej Brzobohatý a po videomappingu vstoupí Michal Hrůza. Na Staroměstském náměstí vystoupí třeba Ewa Farná, rapper Kapitán Demo, Celeste Buckingham nebo hiphopová trojice PSH a následně Majk Spirit.

 

V 11 hodin složí na Hradčanském náměstí slavnostní přísahu příslušníci Armády, Policie ČR a Hasičského záchranného sboru. Za účasti premiéra Babiše bude v 15:30 slavnostně otevřena budova Národního muzea, které prošlo rekonstrukcí. Přímý přenos můžete sledovat na TN.cz.

 

 

Oslavy vyvrcholí v neděli 28. října. Na Staroměstském náměstí se návštěvníci mohou těšit opět na zajímavé koncerty, od 14 hodin vystupuje Tomáš Klus, toho na pódiu vystřídají slovenští No Name, od 16:30 pak naváže koncert největších hitů století, na němž zazpívají Karel Gott, Lucie Bílá, Marta Kubišová, Eva Pilarová, Jiří Suchý, Jaroslav Uhlíř nebo Helena Vondráčková.

 

Politiky čeká v neděli dopoledne pietní akt u Národního památníku na Vítkově. Odpoledne se zhruba 1 700 vojáků a 300 příslušníků dalších složek Integrovaného záchranného systému a 200 kusů techniky představí na slavnostní přehlídce na Evropské třídě. Chybět by neměly třeba bitevníky L-159, stíhačky Gripen, tanky T72, obrněné transportéry Pandur, armádní a policejní vrtulníky. Pochod vychází ve 14 hodin od křižovatky Evropské a Kladenské ulice směrem k Vítěznému náměstí. Přehlídku budete moci sledovat živě na TN.cz.

 

Premiér Andrej Babiš a slovenský premiér Peter Pellegrini přijali pozvání televize Nova a v 13 hodin se představí v živé půlhodinové debatě na TV Nova a TN.cz, kterou budou moderovat Rey Koranteng a moderátor TV Markíza Michal Kovačič.

 

 

Symbolicky v 19 hodin a 18 minut bude nad Letnou odpálen ohňostroj. V neděli ve 20:00 bude prezident Miloš Zeman udílet státní vyznamenání. Jména některých oceněných prezident už prozradil dopředu. Vyznamenání dostanou třeba zpěvák Michal David, tenista Radek Štěpánek, či in memoriam vojáci zabití v srpnu v Afghánistánu. I udílení státních vyznamenání přineseme v přímém přenosu na TN.cz.

 

Na oslavy jubilea se připravují také České dráhy, které o víkendu slibují posílit vlaky do hlavního města. Cestujícím nabízí skupinovou celostátní jízdenku za 679 korun, na níž muže cestovat až pět osob bez ohledu na jejich věk.

 

Oslavy na TN.cz

Celým svátečním dnem čtenáře web TN.cz provede v podrobné on-line reportáži, kde bude sledovat oslavy v celé republice. Na TN.cz najdete i zajímavé přímé přenosy, třeba z vojenské přehlídky na Evropské třídě či z udílení státních vyznamenání na Pražském hradě. V přímém přenosu můžete sledovat také debatu premiérů Česka a Slovenska.

Jak plánují oslavy v dalších městech se podívejte na následující stránce

 

vbo TN.cz