Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Anketa Nehodilo se k příjmení

Přejmenujte dítě, nařídil rodičům soud. Zvolili hroznou kombinaci

Brečící dítě
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Italský soud v Janově nařídil rodičům čtrnáctiměsíčního chlapce, aby svého syna přejmenovali. Nelíbilo se mu, jaké s ohledem na příjmení, vybrali chlapci jméno. Rodičům nepomohlo ani to, že svého potomka pojmenovali po dědečkovi. V kombinaci s příjmením se totiž batole jmenovalo stejně jako jedna z nejtemnějších postav moderních italských dějin - Benito Mussolini.

Rodiče se bránili, že jméno Benito vybrali svému synovi po dědečkovi a že tím nechtějí glorifikovat fašistického diktátora Benita Mussoliniho, přezdívaného v Itálii Duce (Vůdce). A ačkoliv je pojmenování dítěte po dědečkovi v Itálii běžné, soud to neobměkčilo.

 

Manželům Mussoliniovým nařídil malého Benita přejmenovat, uvedl v pátečním vydání deník Gazzetta di Parma, který o rozhodnutí janovského soudu informoval.

 

Svůj verdikt soud odůvodnil tím, že by dítě kvůli této kombinaci jména a příjmení v budoucnu trpělo. Rodina s bývalým italským diktátorem nebyla nijak příbuzensky spojená.

 

 

Anketa

Rozhodl soud správně?

Hlasovalo 1771 lidí.
Duchovní otec italského fašismu vládl zemi od října 1922. V červenci 1943 byl po spojenecké invazi sesazen, vysvobodili jej ale výsadkáři jeho spojence, nacistického Německa, a na severu Itálie vytvořil loutkový stát, který byl plně v područí Německa.

 

V roce 1945 byl ale dopaden italskými partyzány, i s milenkou Clarou Petacciovou zastřelen a spolu s dalšími fašisty byl v Miláně pověšen hlavou dolů na nosnících čerpací stanice.

 

 

Agentura AFP připomíná podobný případ z Milána, kde rodičům soud nedovolil pojmenovat dcerku Blu (Modrá), protože to podle soudu nebylo vhodné jméno odpovídající pohlaví dítěte.

vbo TN.cz