Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

konec v politice

Expremiér Sobotka rezignuje na post poslance a odejde z politiky!

Bohuslav Sobotka končí ve vrcholné politice. Bývalý premiér se koncem března vzdá poslaneckého mandátu a dál bude jen řadovým členem ČSSD. Své rozhodnutí označil za hluboce osobní. Místo něj by do poslanecké lavice mohl usednout Roman Sklenák.

Sobotka svůj odchod z vrcholné politiky oznámil dnes na facebooku. "Opustím Poslaneckou sněmovnu a od 1. dubna budu nadále už jen řadovým členem ČSSD," uvedl.

 

Jeho rozhodnutí patrně souvisí i s vyjednáváním o nové vládě hnutí ANO s ČSSD. Sobotka se nijak netají, že s vyjednáváním nesouhlasí a podpora pro Babišovu vládu by pro něj byla obtížně představitelná. "Ve vnitrostranickém referendu ČSSD se chystám hlasovat proti účasti sociálních demokratů ve vládě Andreje Babiše."

 

Co bude po svém odchodu z poslanecké lavice dělat však zatím netuší. "Stojím na křižovatce a zvažuji několik možných směrů. Přepokládám, že po Novém roce budu mít jasno," uvedl. Do té doby plánuje odpočívat a věnovat se svým synům.

 

 

 

Dalším faktorem jeho odchodu mohla být vnitrostranická situace v ČSSD. Část spolustraníků totiž bývalému předsedovi vlády vyčítá debakl v říjnových volbách. Další zase kritizují jeho negativní vztah k prezidentovi Zemanovi.

 

Sobotkovo místo v poslanecké lavici by tak mohl obsadit jeho spolustraník Roman Sklenák. Ten se v říjnových volbách umístil v Jihomoravském kraji na druhém místě a stal se tak prvním náhradníkem. Bývalý předseda poslaneckého klubu v současnosti působí jako tajemník poslanců.

 

Sobotka strávil ve vrcholné politice 22 let. V Poslanecké sněmovně usedl poprvé v roce 1996. O šest let později usedl do čela ministerstva financí a následně se stal i místopředsedou vlády. Samotný vrchol politické kariéry zažil v roce 2013, kdy s ČSSD ovládl volby a stal se premiérem.

 

 

Na jeho odchod už reagovali ostatní politici. Podle Ivana Bartoše není jeho rozhodnutí překvapivé. "ČSSD vstupuje do vlády s Andrejem Babišem, který fakticky stojí za Sobotkovým pádem," vysvětlil.

 

Premiér v demisi se k Sobotkově odchodu vyjadřovat odmítl. "Já to ani nechci komentovat. Asi bych nebyl objektivní," řekl Babiš novinářům na summitu v Bruselu.

 

Někdejší Sobotkův vnitrostranický soupeř Michal Hašek zase uvedl, že si jeho rozhodnutí váží. "Jeho krok doufám přispěje i ke zmenšení spekulací o postupu poslaneckého klubu ČSSD při případném hlasování o důvěře možné budoucí menšinové koaliční vládě ANO a ČSSD."

jva tn.cz / ČTK