foto v článku

Překvapivě pozitivní dopad koronaviru! Nebe nad Čínou je čisté

Koronavirus zpomalil znečištění Číny
Zdroj: NASA
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Publikováno 1. 3. 2020
Téma:

Satelitní snímky ukázaly dramatický pokles znečištění v Číně. Z velké části je to způsobeno ekonomickým zpomalením, které v zemi panuje od vypuknutí epidemie koronaviru.

Snímky, které NASA zveřejnila, porovnávají pokles hladiny oxidu dusičitého za letošní a loňský rok. Znečištění za období leden – únor 2019 se nedá srovnat s tím letošním. Fotografie za první dva měsíce roku 2020 vypadají, jako by bylo ovzduší v Číně úplně čisté.

 

Snížení znečištění totiž způsobil rekordní pokles činnosti čínských továren, protože mnozí výrobci přerušili práce, aby zabránili šíření viru. Vědci z NASA uvedli, že snížení hladin oxidu dusičitého bylo nejprve patrné poblíž zdroje ohniska ve městě Wu-chan, ale poté se rozšířilo po celé zemi.

 

 

Kosmická agentura poznamenala, že pokles úrovně znečištění ovzduší se časově shodoval s omezením dopravních a obchodních činností. "Je to poprvé, co jsem viděl tak dramatický pokles v tak široké oblasti po konkrétní události," uvedl Fei Liu, výzkumník kvality ovzduší v kosmickém letovém středisku.

 

Odborník dodal, že během hospodářské recese v roce 2008 zaznamenal pokles hladin oxidu dusičitého, který ale byl mnohem pozvolnější. NASA dodala, že čínské lunární novoroční oslavy koncem ledna a začátkem února byly spojeny se snížením úrovně znečištění v minulosti. "Letos je míra snížení významnější než v minulých letech a trvá déle," uvedl Liu.

 

Pro čínskou ale i celosvětovou ekonomiku mohou být zastavené továrny v Číně velký problém. Naznačuje to prudký pokles cen akcií za poslední týden. Podle ekonomů je větší, než v roce 2008 po pádu bank Lehmann Brothers.


Podívejte se v reportáži:
 

Související témata:
TN.cz