OBJEV V IZRAELI

Přelomové zjištění v Izraeli: Očkování zabrání i přenosu viru na další lidi

Jednotka intenzivní péče v Praze
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Alena Zvěřinová
Alena Zvěřinová
20.1. 2021 5:30
Téma:

Výzkumníci v Izraeli jsou vůbec prvními na světě, kdo u lidí očkovaných genovou vakcínou zaznamenal, že očkovací látka může zabránit i přenosu onemocnění covid-19 na dalšího člověka. To si dosud netroufli tvrdit ani výrobci vakcíny.

Vakcína společností Pfizer/BoiNTech, s níž se teď očkují i lidé v ČR, může vyvolat tak silnou imunitní odpověď, že zabrání tomu, aby očkovaní lidé nákazu dál přenášeli. To si dosud nikdo z vědců netroufl tvrdit, protože chyběly důkazy z praxe. Zatím se ví jen to, že vakcína snižuje riziko nákazy očkovaného a také může předcházet těžšímu průběhu onemocnění.

 

Vědci v Izraeli teď zjistili, že množství protilátek proti viru SARS-CoV-2 se u očkovaných lidí do týdne po druhé dávce zdvacetinásobí. Protilátky jsou přitom základem imunity – jednak viry samy ničí, ale také je označují, aby mohly být zničeny bílými krvinkami.


Tak silná imunitní odpověď, kterou Izraelci zaznamenali u stovky ze 102 pracovníků lékařského centra Sheba v Tel Avivu, je příslibem, že imunita by mohla virus zlikvidovat dříve, než by očkovaný stihl někoho nakazit.

 

 

Vedoucí výzkumníků označil toto zjištění za povzbudivé. "Můžeme předpokládat, že ti lidé nebudou infekční, ani přenašeči, i když na definitivní závěry je ještě brzy," řekl Gili Regev-Yochay pro list International Business Times. Izrael má jeden z nejrychlejších očkovacích programů na světě. Britský Daily Mail dále uvádí, že zdravotníci tam už stihli očkovat 2,6 milionu obyvatel z devíti milionů.

 

 

Je to i díky tomu, že Izraelci přeplatili ostatní zájemce o vakcíny a získali od výrobce obrovské množství očkovací látky. Masivní očkování pak využijí k tomu, aby společnostem Pfizer/BioNTech dávali informace o důsledcích imunizace. 

 

Podívejte se na reportáž TV NOVA o strategii očkováníá v EU: 

 

 

TN.cz