molekula fosfanu

Přelomový objev na Venuši! Může jít o stopy života mimo Zemi?

Martin Klícha
Martin Klícha
14.9. 2020 17:55
Téma:

Královská astronomická společnost oznámila neobyčejný objev. V atmosféře Venuše byla nalezena molekula fosfanu, jejíž původ zatím neumí vědci přesně vysvětlit. Jednou z možností je, že se jim podařilo nalézt stopy života mimo Zemi.

Úžasný objev prezentovala Královská astronomická společnost v pondělí na tiskové konferenci. Výskyt molekuly fosfanu potvrdila dvě různá pozorování, podle profesorky Jane Greavesové, která výsledky studie prezentovala, jsou si vědci přítomností molekuly v atmosféře Venuše poměrně jistí.

 

Vědci zatím přesně neví, jak se mohl plyn v atmosféře ocitnout. Vyloučili všechny známé procesy pro vznik fosfanu, podle nich neznáme žádný další, který by nesouvisel s živými organismy.

 

Vysvětlení je několik. Jednou z možností, jak si přítomnost molekuly vysvětlit, je to, že je na Venuši nějaká forma života. "Na Zemi tvoří fosfan mikroogranismy. Takže existuje šance, že jsme zachytili nějaký druh žijících organismů v oblacích Venuše," sdělila Greavesová.

 

 

Objev této molekuly v atmosféře ale ještě nutně nemusí znamenat, že je na Venuši nějaká forma života, podle autorů celé studie může být za vznikem i nějaký fotochemický nebo geochemický proces, který předtím nebyl považován za možný v podmínkách na Venuši.

 

"I když se nález potvrdí, zdůrazňujeme, že detekce PH3 (fosfan) není spolehlivým důkazem života, je důkazem pro anomální a nevysvětlitelnou chemii. Představu života v oblacích Venuše provází zásadní problémy – prostředí je extrémně dehydratující a překyselené," zveřejnili autoři ve studii.

TN.cz