Moje země

Přelomový rozsudek! V Česku byl poprvé odsouzen travič dravců

Moje země - Otrávení ptáci
Zdroj: TN.cz, Ochrana fauny ČR
Foto otráveného orla na Příbramsku
Skoumalová Tatiana
Tatiana Skoumalová
29.4. 2021 16:08
Téma:

Historicky přelomový rozsudek padl ve čtvrtek u okresního soudu ve Strakonicích. Úplně poprvé byl totiž v Česku někdo odsouzen za trávení divoce žijících ptáků! Muž může za mřížemi strávit 2,5 roku.

Dva orly mořské a dva krkavce měl muž otrávit v březnu 2019 u Mečichova na Strakonicku. Orli byli otrávení jedem karbofuran a krkavci endrinem. O dva měsíce později byla provedena domovní prohlídka u podezřelého muže a byly u něj nalezeny právě látky, kterými byli ptáci otráveni.

 

Ve čtvrtek obžalovaného muže okresní soud ve Strakonicích shledal vinným. Podle soudu muž neoprávněně nakládal s volně žijícími zvířaty, přechovával drogy a týral zvířata. Soud jej odsoudil k podmínce 3,5 roku, pokud ji muž poruší, odsedí si za mřížemi 2,5 roku. Rozsudek není zatím pravomocný.

 

 

V Česku se totiž vůbec poprvé travič divoce žijících ptáků dočkal trestu. Česká společnost ornitologická (ČSO) má ptačí kriminalitu v hledáčku už od roku 2000. V roce 2017 zintenzivnila hledání otrávených návnad a jejich zvířecích obětí zřízením specializované psí jednotky psovodky Kláry Hlubocké, která navštěvuje důležitá místa výskytu dravců, případně místa dřívějšího trávení.

 

"Ptačí kriminalitou se zabývám přes 20 let a teď jsem se konečně dočkal prvního odsouzeného traviče. Je to nesmírně důležitý signál pro ty, kdo neberou ochranu přírody vážně. Společnost má zájem ji chránit a má zájem si ochranu vynutit v případě potřeby i formou soudního rozhodnutí, " říká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

 

 

Jen za rok 2020 ČSO zaznamenala 51 nelegálně zabitých ptáků, většinou šlo o otravy. Od roku 2017, kdy existuje terénní psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii 95 případů, jejichž obětmi se stalo více než 250 ptáků. Letos je to už 21 případů s 56 ptačími oběťmi.

 

Traviči a pytláci k trávení zvířat nejčastěji používají nástrahu s nervovým jedem karbofuranem. Po jeho požití zvíře umírá bolestivě v křečích, nemůže dýchat, roztahuje křídla a svírá pařáty. Jed je nebezpečný a smrtelný i pro člověka. Vstřebává se kůží či vdechnutím.

 

 

Samotné držení tohoto jedu je trestným činem a v celé Evropské unii je jeho držení zakázané už od roku 2008 pro jeho přílišnou jedovatost. Dříve se užíval jako pesticid v zemědělství. Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky jakéhokoliv živočicha.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz