Předvolební debata

Babiš: Jermanová si škodí nesmysly. Bude úspěch, když kraje obhájíme

Bára Divišová
Bára Divišová
24.9. 2020 18:30
Téma:

Hostem poslední předvolební debaty televize Nova je premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Přiznal, že vláda v souvislosti s koronavirem v poslední době nekomunikovala úplně jasně. Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) bude s Babišem spolupracovat na národním plánu proti rakovině. Premiér se domnívá, že bude úspěch, když jeho strana v krajích obhájí současné mandáty.

Předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš odpovídá v předvolební debatě na otázky moderátorky Báry Divišové. Nakažených přibývá, opatření se zpřísňují. Babiš zopakoval, že prioritou v boji s koronavirem je zajistit dostatečnou kapacitu lůžek v nemocnicích.

 

"Máme nového ministra zdravotnictví, hygienici rozhodují. Je potřeba, abychom komunikovali jednotně. Nejdůležitější jsou teď kapacity nemocnic. Máme videokonferenci se všemi řediteli krajských nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví vykazuje nějaké kapacity, ale je potřeba, aby ty kapacity byly reálné," řekl Babiš.

 

Premiér se domnívá, že kritika ze strany opozice není za současné situace vhodná. Přiznal však, že mohlo dojít ke komunikačním šumům. "Po bitvě je každý generál. Je důležité teď složit zbraně a spolupracovat. Je pravda, že vláda teď nekomunkovala úplně jasně. Prosil jsem kolegy, aby se každý drželi svých kompetencí. Chtěl jsem, aby Prymula komunikoval jediný za ministerstvo zdravotnictví," prohlásil.

 

 

Prymula v úterý na postu šéfa resortu zdravotnictví vystřídal Adama Vojtěcha (za ANO). Ten zůstává poslancem a bude řešit plán na boj s rakovinou. "Adam Vojtěch se mnou bude spolupracovat na národním plánu proti rakovině," prozradil premiér. Podle něj se Vojtěch stal terčem neustálé opoziční kritiky.

 

Babiš zmínil i nedostatečné kapacity krajských hygienických stanic. Má za to, že je potřeba jim poděkovat. "Je těžké řídit 14 hygien, které mají různé IT systémy, jsou zvyklé pracovat na telefon, tužka, papír. Je potřeba jim poděkovat, protože dělají něco, co tady nikdy nebylo. Řeší se to za pochodu," uvedl.

 

V úterý by mělo začít sebereportování, které hygienám uleví. "Dostanete SMS zprávu, že jste pozitivní, vyplníte tu aplikaci a tím se ušetří hodně času," vysvětlil Babiš.

 

Babiš zatím nespecifikoval, kdy se bude hlasovat o zrušení superhrubé mzdy. "Tam je nějaký speciální postup. Bude lepší, když to představí paní ministryně Schillerová. Zítra končí ty debaty o rozpočtu. Musí to jít na tripartitu, musíme se domluvit v rámci koalice a potom s tím samozřejmě půjdeme do sněmovny," řekl. Snížení daní na 15 procent je plánováno pouze na dva roky.

 

 

"Klesly nám teď preference, asi kvůli Covidu. Pro nás by byl úspěch, kdybychom v krajích vůbec obhájili," doufá Babiš, který přikládá vinu poklesu preferencí "útokům" na hnutí ANO.

 

Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) si podle Babiše pokazila reputaci "nesmysly". Krajské buňky hnutí ANO jsou prý samostatné. "Není to tak, že Babiš zavelí a tak to je. Ze začátku to tak možná trochu bylo, ale teď už ne," přiznal. "Nejsem diktátor, to hnutí není hnutí jednoho muže," dodal.

 

Hnutí ANO nemá kandidáty do Senátu ve všech obvodech. "Senát nám nejde a náklady na kampaň byly vysoké," vysvětlil Babiš.

 

Na reportáž z Televizních novin, se podívejte zde:

 

TN.cz