očkování v EU

Premiér čelí kvůli vakcínám kritice! Skandální prohra, zní z opozice

Martin Klícha
Martin Klícha
2.4. 2021 16:08
Téma:

Na hlavu premiéra Andreje Babiše (ANO) se snesla kritika poté, co měl odmítnout nabídku na desítky tisíc vakcín navíc. Podle opozice nemá premiér házet vinu na Evropskou unii, viníkem je podle některých on. Babiš se ale hájí tím, že rozdělování vakcín v EU není solidární a spravedlivé.

Očkování je jedním z postupů, které by měly výrazně přispět v boji s koronavirem. V Česku se ale očkuje pomalu, důvodem byl často kritizovaný nedostatek vakcín. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve Sněmovně prohlásil, že nákupy byly v souladu s vakcinačním plánem.

 

V pátek pak přišla zpráva, že Česko pravděpodobně přišlo o možnost objednat desítky tisíc vakcín navíc. Vyjednávání za Českou republiku vedl premiér Andrej Babiš, ten ale společně s Rakouskem a Slovinskem takzvaný solidární balíček odmítl.

 

"To, co se stalo, je vlastně taková výchovná lekce pro Sebastiana Kurze, který si dovolil poukázat na tu nespravedlivost, že vakcíny se nerozdělují podle obyvatel," hájil svůj postup premiér ve vyjádření pro TV Nova. Rozhodnutí Portugalska, které aktuálně předsedá EU, je podle něj skandální.

 

"Podvedly Českou republiku, nedodržely princip," kritizoval postup dalších zemí EU premiér.

 

Na celé vyjádření premiéra Andreje Babiše k vyjednávání o vakcínách se můžete podívat zde:

 

Na hlavu Andreje Babiše se nyní snáší kritika zejména od opozice. Předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová není z výsledků překvapená, podle ní máme alespoň něco díky shovívavosti našich spojenců. "Pane Babiši, ani nezkoušejte házet vinu za vaši neschopnost na EU! Ten viník jste Vy," vzkázala Pekarová.

 

 

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky premiér v jednáních naprosto selhal, kritizoval současný nákup i to, že stát nenakoupil maximální počet vakcín ani na podzim minulého roku. Tato rozhodnutí mohou podle vyjádření Jurečky za tisíce zbytečně zmařených životů.

 

"Opakuje se to s železnou pravidelností: doma dělá Andrej Babiš ramena, v EU neprosadí nic. Pokud se zpráva potvrdí, je to skandální prohra. Vakcíny zachraňují životy, povinností premiéra je bojovat o každou z nich," popsal předseda ODS Petr Fiala.

 

 

Rozhodnutí premiéra nepodpořila ani koaliční ČSSD. "Pan premiér chtěl o všem jednat sám, strategii s nikým nekonzultoval, výsledky nám neoznámil. Takže teď musí také sám převzít zodpovědnost a omluvit se těm, kdo budou na vakcíny čekat zase o něco déle," zveřejnil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Že jednal premiér sám, potvrdil i předseda ČSSD Jan Hamáček.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz