Jednání v Praze

Premiéři V4 ke koronaviru: V případě epidemie si země vypomůžou

Háta Sassmannová
Háta Sassmannová
4.3. 2020 14:07
Téma:

Předsedové vlád zemí visegrádské čtyřky přijeli do Prahy řešit mimo jiné i šířící se nákazu koronavirem Covid-19. Diskutovali ale také třeba o finančním plánu Evropské unie.

Předsedové polské, slovenské a maďarské vlády dorazili do Strakovy akademie krátce po deváté hodině ráno. Samotné jednání pak začalo asi ve čtvrt na deset. Cílem summitu bylo hlavně posílení spolupráce v boji proti nové nemoci.

 

Na tiskové konferenci český premiér Andrej Babiš řekl, že se se svými protějšky dohodl na tom, že uloží ministrům zdravotnictví, aby se také sešli a situaci projednali. Zároveň se země V4 zavázaly ke spolupráci v dodávkách zdravotnických prostředků.

 

Předsedové vlád zemí V4 se sešli na mimořádném summitu na popud polského premiéra Mateusze Morawieckého. Ten jednání svolal v době, kdy ještě žádná z členských zemí nehlásila případ nákazy. Dnes už má nakažené jak Česko, tak právě i Polsko.

 

 

Kromě koronaviru přišla na premiérské schůzce na přetřes také migrace - přesněji situace na turecko-řeckých hranicích. Ankara totiž minulý týden přestala dodržovat dohodu s Evropskou unií o zadržování migrantů proudících do Evropy. Následkem toho se teď tisíce běženců snaží proniknout právě do Řecka.

 

Lídři se shodli, že Visegrádská skupina na problém migrace upozorňuje dlouhodobě. Zároveň ocenili snahy Řecka o ochranu svých hranic.

 

Posledním tématem asi hodinu dlouhého jednání byl víceletý finanční rámec Evropské unie.

epa TN.cz