"Nedopřejeme mu slávu"

Premiérka nevysloví jméno střelce z mešit. ISIS slibuje pomstu

Jacinda Ardern
Zdroj: Profimedia
Novozélandská premiérka slíbila, že nevysloví jméno útočníka z Christchurch
Téma:

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová oznámila, že nedopustí, aby útočník na mešity šířil své extremistické názory. V projevech prý ani nevysloví jeho jméno. Obvinění z mnohonásobné vraždy čelí 28letý Australan, při masakru zemřelo 50 lidí.

"Nikdy mě neuslyšíte vyslovit jeho jméno. Je to terorista, je to zločinec, je to extremista a to je důvod, proč zůstane beze jména. Nedopřejeme mu nic, ani jeho jméno," prohlásila Ardernová podle portálu The Guardian. V projevu naopak vyzdvihla hrdinství několika obětí a dvou zasahujících policistů.

 

Premiérka také zdůraznila, že muslimové jsou v zemi vítáni a jejich víra uznávána. "Útočník bude čelit plné síle novozélandského práva. Rodiny obětí dostanou svou spravedlnost," doplnila Ardernová, která už dříve slíbila zpřísnění zákona o držení zbraní.

 

Australan, kterého policie obvinila z mnohonásobné vraždy, stanul o víkendu před soudem. Vyslechl si obžalobu, o propuštění na kauci ani nepožádal. Znovu by měl před soud předstoupit 5. dubna. Podle právníka, který mu byl přidělen, se chce muž hájit sám.

 

Ke střelbě v mešitách ve městě Christchurch se vyjádřila také teroristická organizace Islámský stát. Radikálové, kteří ztratili už téměř celé své území, slíbili pomstu za útok na muslimy na Novém Zélandu.

 

 

Australan obviněný z masakru zůstává jediným podezřelým. Podle Davida Tipplea, majitele novozélandského obchodu Gun City si u něj objednal střelné zbraně a náboje přes internet. Automatická puška, kterou vraždil, ale mezi nimi údajně nebyla. "Ničeho neobvyklého jsme si nevšimli. Měl zbrojní průkaz," řekl Tipple.

 

Obviněný muž před páteční střelbou v mešitách v novozélandském městě Christchurch na 30 emailových adres včetně té premiérčiny rozeslal svůj 73stránkový manifest. Muslimy a imigranty v něm označil za vetřelce a přiznal, že k činu ho inspiroval Nor Anders Breivik, který v roce 2011 při teroristických útocích zabil 77 lidí.

 

Bilance obětí pátečního masakru se vyšplhala na 50, asi 30 zraněných stále leží v nemocnici. Je mezi nimi i čtyřletá dívenka, která zůstává v kritickém stavu. Podle policie útočil muž sám, další tři zadržení se masakru přímo neúčastnili. Střelec nejdříve vtrhl do jedné mešity v centru, poté odešel a zaútočil na další.

 

Podívejte se na archivní reportáž TV Nova:

epa TN.cz