Zvířata útočí

Přemnožená zveř: Divočáci a srny ve městech! Trpí ale i zemědělci

Téma:

Na myslivce čeká největší úkol za poslední roky. Letos mají v plánu odstřelit asi 300 tisíc kusů divokých prasat a 12 tisíc jelenů. Divoká zvěř se na některých místech u nás hodně přemnožila a odnášejí to hlavně zemědělci. Zvířata v posledních letech ale útočí také na lidi nebo jejich psy.

I když se od nového roku černá zvěř může střílet celoročně, zatím to moc nepomohlo. Západní a severní Čechy mají s divočáky největší problém. A například v Královéhradeckém kraji je divokých prasat 5x víc, než by mělo. A za jejich přemnožením podle myslivců nejsou jen teplé zimy.

 

"Ty obrovské lány s těma průmyslovýma plodinama, která se pěstují ve velkém. Ta zvěř tam má dokonalý úkryt," vysvětluje myslivec Zdeněk Glauder.

 

Hejtmanství v Karlovarském kraji teď myslivcům za každého skoleného divočáka dokonce platí. "Za odstřel divočáka je až 1000 korun za hlavu, tedy za jedno odstřelené zvíře," uvedla mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

 

A nejsou to jen divočáci, kteří zemědělcům dělají problémy. V Krušných horách se také přemnožili jeleni. Ožírají stromy, které potom hynou. Škody už jdou do milionů korun. Odborníci odhadují, že je potřeba odstřelit asi 12 tisíc kusů.

 

 

A se zvěří se čím dál častěji potkávají i lidé ve městech - například v Sokolově divoké prase vběhlo na hřiště mateřské školy, kde si hrály děti. Jenom zázrakem se nikomu nic nestalo. "On tady proběhl, takže utíkali, támhle se schovali," popsala ředitelka školky.

 

V Bohumíně na Karvinsku zase napadla rozzuřená bachyně psa, kterého majitelka venčila kousek od domu. "Měl asi pět kousně-tržných ran. Všechno to schytal do zadních končetin," řekla veterinářka.

 

Problémy přemnožená divoká zvěř působí také řidičům. Na silnicích mohou divočáci ročně za tisíce nehod a škody jdou do stovek milionů korun.

 

 

Ministerstvo zemědělství proto hledá další cesty, které by pomohly snížit počty přemnožené zvěře. Navrhuje například to, že by zemědělci pěstující řepku a kukuřici museli zmenšit plochu, na které plodiny pěstují na 30 hektarů. Nebo půdu alespoň rozdělit minimálně 12 metrů širokým pruhem jiné plodiny Tak, aby bylo snazší zvěř najít a také střílet.

 

Pokud by to zemědělci neudělali, neměli by nárok na kompenzace za zničenou úrodu divokou zvěří. Do budoucna by pak taková opatření byla nutná také pro případné rozdělení dotací. Zemědělci argumentují tím, že pro ně bude problém plochu rozdělit například kvůli chemickému ošetřování nebo obdělávání.
 

TN.cz