boj s hlodavci

Přemnožení hraboši pustoší vinice, škody jdou do statisíců

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Aktualizováno 23.8. 2019 18:10
Téma:

Vinice na jihu Moravy ve velkém likvidují přemnožení hraboši. Škody jdou do statisíců. A to se vinobraní teprve rozbíhá. Do nástupu zimy se přitom počty hlodavců rozrostou o další generaci.

Dlouhá léta byla největším nepřítelem vinařů hejna špačků. V letošním roce jsou to ale přemnožení hraboši. Mnohé vinice hlásí velké škody, střapce hroznů nejsou na keřích, ale na zemi.

 

"Dívejte se, jakým způsobem oni ohryžou hrozen. Žádné bobule nejou poškozené, vždycky je tam akorát vidět ta ukousaná střapina," popsal jeden z vinařů.

 

"Ani největší pamětníci toto nezažili, aby bylo tolik těch hrabošů, aby chodili do těch hroznů a ožírali ty hrozny, aby to popadalo na zem," sdělil vinař Ctirad Králík.

 

Zem ve vinohradech připomíná ementál, je plná děr. Nor jsou statisíce. Mnozí vinaři už nainstalovali plašiče, které mají úrodu chránit před nálety špačků. Na přemnožené hraboše ale nemají recept.

 

 

"Hrozny mají výhody, že mají jak hodně cukru, tak hodně vody, tak je to zasytí," vysvětlil vinař Jiří Maděřič.

 

Přesto v boji s hlodavci zatím nechtějí používat chemické přípravky. Ty v minulých týdnech na polích zabíjely čápy, koroptve nebo zajíce. V nejvíce napadených místech se vinaři smiřují s tím, že jim z úrody moc nezbude. Jediné, čím se chtějí bránit, je hluboká orba mezi řádky vinohradů. Pak už zbývá jen doufat, že přemnožené hraboše vyhubí tuhá zima.
 

Související témata:
klma tn.cz / TV Nova