Koridory pod palbou

Přerušení bombardování Aleppa nese ovoce, teroristé ale dál útočí

Téma:

Ve čtvrtek ráno se otevřely koridory pro civilisty i povstalce v syrském Aleppu. Rusko a vládní síly pod nátlakem humanitárních organizací a sílící kritiky světových lídrů zastavily bombardování a původně osmihodinovou humanitární přestávku prodloužily o tři hodiny. Rebelové ale otevřené koridory ostřelují.

Obrázky rozbombardovaného Aleppa, kde v sutinách budov umírají celé rodiny, otřásly světem. Na nátlak Západu se Rusko rozhodlo zastavit bombardování dvou milionového města.

 

"Od úterního dopoledne byly úplně pozastaveny nálety ruských i syrských letounů a nepřibližují se k Aleppu na méně než 10 kilometrů," zveřejnil náčelník operativního velení generálního štábu ruské armády Sergej Rudskoj.

 

 

Humanitární pracovníci a OSN se pokusí k lidem doručit základní pomoc. Zároveň uvedli, že by potřebovali více času, alespoň dva dny. Ruský prezident se prodloužení klidu zbraní nebrání, v případě že ho bude dodržovat i syrská opozice.
"Očekáváme od našich partnerů, že dodrží co slíbili a dojde k oddělení teroristů od zdravého jádra opozice, abychom si vyjasnili, jak budeme postupovat," komentoval situaci ruský prezident Vladimír Putin.

 

Jenomže nejenom podle německé kancléřky není v současné situaci možné zcela oddělit civilisty opozici a teroristické skupiny. "Francie i Německo plně podporují humanitární mise směřující do Aleppa. Je to naše povinnost a zodpovědnost. Nemůžeme ale pomáhat tam, kde není mír," vysvětlil francouzský prezident Francois Hollande.

 

 

Narážka francouzského prezidenta zřejmě mířila na tragickou událost, kdy se pod palbou ocitnul před časem humanitární konvoj. Incident západ připisuje na konto Rusům, ti vinu popírají.

 

¨

 

Humanitární koridory, které byly zřízeny pro civilisty, jsou podle zpráv na sociálních sítích neustále pod palbou odstřelovačů z řad rebelů, dochází i k občasné palbě z minometů.

tn.cz / TV Nova