silný vítr

Přes Česko přešla fronta "šnek", za ní se žene bouře Ellie i cyklóna

Regina Zajícová
Regina Zajícová
6.3. 2020 10:40
Téma:

Od začátku roku se přes naše území přehnalo hned několik bouří. Poslední má být Ellie, která udeří nejen u nás, ale také v Německu. S sebou přinese větší oblačnost a srážky. Na horách by pak mohly být sněhové. A nevyhneme se ani silnému větru, ten by měl vydržet po celý příští týden.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu se přes Česko v pátek ráno přehnala okluzní fronta připomínající šneka. Za ní se k nám blíží tlaková níže Ellie, která postupuje ze severního Německa a Polska k nám. "Teď máme hodně oblačnosti a místy srážky. O něco více jich bude během zítřejsího dne. V noci budou jen místy a zítra se začne ochlazovat," uvedl ČHMÚ. 

 

V pátek tak bude zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky. "Nad 1000 metrů srážky sněhové. Postupně očekáváme od západu ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Hranice sněžení se během dne sníží na 600 metrů nad mořem. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 6 až 10 °C. Fouká mírný jihozápadní vítr o rychlosti do 25 km/h, jen přechodně čerstvý s nárazy kolem 45 km/h, na horách 75 km/h," vysvětlila Dagmar Honsová z Meteopressu. 

 

Před bouří varuje také Německo, které vydalo výstrahu. Déšť zasáhne hlavně Sársko a Porýní-Falc. Během čtyřiadvaceti hodin by mohlo spadnout až šedesát milimetrů srážek. Na horách pak napadne čerstvý sníh. 

 

 

Po Ellie do Česka dorazí cyklóna. "V příštím týdnu bude pokračovat západní čerstvé proudění – takže nás budou i nadále ovlivňovat jednotlivé frontální systémy spojené s tlakovými nížemi postupujícími přes Atlantik (včetně té nad Islandem)," dodala Honsová. 

 

Připravit se musíme na oblačnost a srážky. Vítr vydrží v Česku i další dny. "Od úterý do čtvrtka bude foukat čerstvý vítr s nárazy až kolem 70 km/h," doplnila Honsová.

 

Podívejte se na předpověď počasí na čtvrtek 6. března:

TN.cz