Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

výstraha meteorologů

Na Česko se žene husté sněžení! Hrozí i záplavy. PŘEDPOVĚĎ

Zdroj: TV Nova

Předpověď meteorologů se vyplnila. V pátek večer dorazil do Česka silný vítr, který v Jeseníkách a v Beskydech dosáhl až 122 km/h. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu také na sobotu kvůli silnému sněžení, náledí i povodním. V příštích dnech nás čekají spíše průměrné teploty, které se budou pohybovat kolem 2 až 4 °C. Vyplývá to z měsíčního výhledu ČHMÚ.

Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nás čeká silné sněžení, a to v neděli, kdy by mohlo napadnout 5 až 20 cm čerstvého sněhu. Během odpoledne pak sníh bude ustávat.

 

Meteorologové varují také před náledím a vzestupem hladiny řek. Dojde totiž k oteplení a sníh bude tát. Během neděle se může zvednout tok v povodí Moravy, Dyje a horní Sázavy, kde je očekáván první stupeň povodňové aktivity. Povodí Svratky a Jihlavy může dosáhnout druhého stupně.

 

Z pátka na sobotu se přes Česko přehnal silný vítr, který v Jeseníkách a Beskydech dosáhl rychlosti orkánu, a to až 122 km/h. Postupně by měl vítr ustávat. "V nižších polohách na východě území fouká jižní až jihozápadní vítr o rychlosti s nárazy kolem 70 km/h, ve vyšších polohách o rychlosti až 90 km/h," doplnila Honsová.

 

 

Podle měsíčního výhledu počasí, které ČHMÚ zveřejnil na svém webu, nás od 4. února do 3. března čekají průměrné teploty. V prvním únorovém týdnu budou denní maxima průměrně kolem dvou stupňů Celsia, průměr nočních teplot by se mohl dostat pod -4 °C. 

 

Druhý týden už bude teplejší, a to od 2 do 6 stupňů Celsia. Minimální noční teploty budou v průměru kolem -4 °C. Třetí týden se dočkáme podobných teplot. Přes den budou průměrně tři stupně Celsia, v noci minimálně -5 °C. 

 

V týdnu od 25. 2. do 3. 3. nás čeká výraznější oteplení. Podle ČHMÚ by se denní teploty mohly pohybovat od 2 do 8 °C, v noci od -5 do -2 °C. 

 

Příští čtyři týdny budou srážky slabě podprůměrné. "Převažovat budou srážky sněhové, ale v nižších a středních polohách budou přechodně i smíšené nebo dešťové," uvádí prognóza.

 

 
Výstraha před větrem platí pro východní část republiky. Podívejte se na páteční reportáž z odpoledních Televizních novin:

reg tn.cz / ČTK