Šéf senátu

Přetahovaná o post předsedy senátu. Stále se neví, kdo jím bude

Místnost senátu
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Jiří Drahoš nebude šéfem senátu. Podle tří nejsilnějších senátních klubů mu chybí zkušenosti. Horní komoru parlamentu tak čeká pravděpodobně přetahovaná o to, kdo bude mít nejsilnější klub a tedy i právo na post předsedy senátu.

Kdo bude druhým nejvyšším ústavním činitelem v zemi po prezidentovi je stále hodně otevřené. Na čem se ale trojice nejsilnějších senátorských klubů - tedy ODS, Starostů a nezávislých a lidovců shodne, je to, že předseda senátu by měl mít minimálně dvouleté zkušenosti z horní komory.

 

Nováčci jsou tak pravděpodobně mimo hru a tím pádem i sok Miloše Zemana z prezidentských voleb Jiří Drahoš, který o šéfování senátu projevil zájem.

 

 

Který klub bude nakonec nejpočetnější a bude mít tedy i hlavní slovo zatím není jasné. Záleží ke komu se přikloní nezařazení senátoři, mimo Drahoše jde například i o Pavla Fischera nebo Marka Hilšera.

 

Jako o šéfovi senátu se mluví i o občanském demokratovi Jaroslavu Kuberovi, toho ale nechtějí Starostové a nezávislí. Ve středu se senát naposledy sešel v předvolebním složení. Kdy se sejde v tom novém, zatím není jasné.

reg/Jaroslav Brousil TN.cz