zátah v sapa

Převáželi maso autem, kde bylo 34 °C! Páchlo, ale chtěli ho prodávat

Nevyhovující potraviny v tržnici SAPA
Zdroj: SZPI
Maso převáželi v autech bez chlazení
Téma:

Více jak 1,7 tuny mražených a chlazených potravin zakázala potravinářská inspekce v pražské tržnici SAPA. Prodejci je přepravovali autem v 34 stupních.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uskutečnila kontrolu přepravy potravin v rámci kontrolní akce v areálu pražské tržnice SAPA. A hned u tří aut zjistila hrubé porušení bezpečnosti. Do oběhu zakázali uvádět 1733 kg potravin.

 

Ani v jednom z vozů nebylo instalováno chladicí zařízení. "Inspektoři mj. zjistili převoz mražených, originálně balených potravin (např. surimi tyčinky, plněné taštičky a další mražené zboží). Přestože mražené potraviny vyžadují úchovu při teplotě -18°C, inspektoři v automobilu naměřili teplotu až +34 °C," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

 

 

GALERIE: Nevyhovující potraviny v tržnici SAPA

1
/
7
Zdroj: SZPI
Nevyhovující potraviny v tržnici SAPA - 1

 

Ve druhém autě objevili chlazené exotické byliny a ovoce (vodní výhonky, kapao, liči apod.). Teplota v něm přesáhla 28 °C. "Na potravinách byly patrné smyslové změny – zápach, zapaření a orosení obalů. Inspektoři dále konstatovali, že potraviny nejsou označeny dle požadavků předpisů buď vůbec, nebo nedostatečně," doplnil Kopřiva.

 

 

Třetí automobil převážel tofu, a to v teplotě přesahující 28 °C. "Vzhledem k tomu, že potraviny, u kterých došlo k přerušení teplotního řetězce, nelze považovat za bezpečné, inspektoři výrobky na místě zakázali uvádět do oběhu. Nedodržení teplotního řetězce může u potraviny vést k bakteriální kontaminaci, kterou nelze odstranit ani opětovným zchlazením nebo zmražením," vysvětlil mluvčí.

mom TN.cz