kožní melanom

Josefovi odhalili hrozící rakovinu kamarádi! Jana na to přišla sama

Lucie Šprinclová
Lucie Šprinclová
Publikováno 13. 9. 2020
Téma:

Každoročně onemocní zhoubnými kožními nádory kolem 35 000 pacientů. Na maligní melanom umírá asi 500 pacientů ročně. Bohužel mnozí lidé k lékaři přicházejí pozdě. Josef i Jana naštěstí přišli k lékaři včas, jejich maligní melanomy jsou v prvním stadiu a půjdou jednoduše vyříznout.

Pan Josef byl před čtyřmi měsíci na koupališti, kde si znaménka kamarádi poprvé všimli. Na návštěvu u lékaře nepospíchal, když šel ale k vodě znovu, přátelé mu řekli, že se jim zdá znaménko nějaké jiné a opravdu by ho měl vidět lékař. Josef se cítil naprosto zdravý, ale k lékaři zašel. Nakonec zjistil, že má na pravé lopatce opravdu rozrůstající se melanom, kožní nádor, který bude potřeba vyříznout.

 

"Dnes jdu na vyříznutí, naštěstí se na to přišlo včas a melanom ještě není v pokročilém stádiu,“ říká pan Josef. U paní Jany byla situace jiná. Znaménka se jí objevují a rostou už od dětství.

 

"Poprvé jsem viděla stan proti melanomu, byla tam velká fronta, proto jsem si našla, že se můžu nechat vyšetřit i na klinice a od té doby docházím pravidelně. V době koronaviru jsem si všimla, že se mi znaménko na zádech mění, nechtěla jsem ale v té době chodit po nemocnicích. Protože jsem ale těhotná, nechtěla jsem to úplně odkládat, a tak jsem přišla dnes,“ říká paní Jana.

 

 


Naštěstí šlo u obou pacientů o první stadium. Když se ale znaménko nechá a dojde časem ke svědění nebo krvácení, jde už o výrazně pokročilé stádium.

 

"Čím dřív pacient přijde, tím lépe. V těch časných stádiích stačí prosté vyříznutí a pacient je vyléčen. Včasným příchodem myslím tloušťku do jednoho milimetru. Pokud jde o více než čtyři milimetry, tak z dermatologického hlediska už je to pokročilé stadium maligního melanomu,“ říká ředitel pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a přednosta z Dermatovenerologické kliniky Petr Arenberger.

 

Mezi nejohroženější skupinu pro vznik rakoviny kůže patří muži mezi padesátkou a šedesátkou. Objevit se ale může každému, a to různě po těle.

 

Prevence je tudíž v tomto případě bez nadsázky životně důležitá. Pokud se vám nechce přímo do nemocnice, využijte možnosti akce Stan proti melanomu. Vyšetřit pigmentové znaménko můžete zdarma ve třech městech po republice. "14. a 15. září bude na Václavském náměstí v Praze, 21. září v Brně na Moravském náměstí a 22. září v Ostravě v Shopping Parku Avion, vždy od 10 do 18 hodin," dodává Petr Arenberger.

TN.cz