Lipenský Charón

Převozníci na Lipně mají žně. Místo zimní pauzy stále brázdí přehradu

Vladimír Hoť
Vladimír Hoť
Aktualizováno 17.2. 2020 07:20
Téma:

Rekordně teplá zima přepisuje historii na Lipně. Kvůli teplotám vysoko nad nulou je teď v polovině února lipenská přehrada bez ledu. Poprvé za posledních 50 let tak stále jezdí přívoz. Řidiči si díky tomu zkrátí cestu až o 30 kilometrů.

"Jezdíme už jedenáctý měsíc. Nikdy to tak nebylo, je to poprvé, je to premiéra," řekl převozník Marcel Lorenc. Přívoz v Horní Plané jezdí každou hodinu.

 

 

"Jedeme do Černé v Pošumaví a do Frymburku, takže si ušetříme pár kilometrů. Ušetřil jsem celou tu cestu, co bychom museli objíždět Lipno směrem na Hochficht. Já myslím, že to je kolem 20 kilometrů zkratka," řekli dva z řidičů, kteří si zkracují cestu přívozem.

 

Ve Frymburku přívoz ani přes extrémně teplou zimu nejezdí. Provozovatelé musejí momentálně opravit dno lodi. I hornoplánský přívoz ale budou muset převozníci na konci února vytáhnout na břeh.

 

 

"V březnu bychom měli udělat odstávku, udělat nějakou údržbu a připravit loď na sezónu," řekl převozník Lorenc. Podle meteorologů už letos Lipno zřejmě nezamrzne.

TN.cz