Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

druhý pokus

Slovenský prezident jmenoval novou vládu Petera Pellegriniho

Slovenský prezident Andrej Kiska dnes jmenoval dosavadního vicepremiéra Petera Pellegriniho předsedou nové slovenské vlády, kterou po demisi premiéra Roberta Fica vytvořila stávající tříčlenná koalice.

Fico rezignoval před týdnem v zájmu vyřešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

 

Kromě Pellegriniho Kiska jmenuje ještě dnes dopoledne i členy nového kabinetu, ve kterém bude pokračovat většina dosavadních ministrů.

 

Pellegrini oproti původnímu návrhu ustoupil v případě nového ministra vnitra, kterým se nakonec stane současný ministr zdravotnictví Tomáš Drucker. Dříve koalice navrhovala syna známého zpěváka Jozefa Ráže mladšího, vůči kterému Kiska měl výhrady.

 

 

Novou vládu sestavily tři strany současné koalice poté, co premiér Robert Fico v polovině čtyřletého funkčního období podal minulý týden demisi v zájmu vyřešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

 

"Se složením nové vlády nejsem spokojen na 100 procent. Jako hlava státu ale nepřekročím hranici danou ústavou a ústavními zvyklostmi. Slovensko je parlamentní demokracii a vládě pod vedením pana Pellegriniho vyjádřila podporu většina poslanců Národní rady," řekl Kiska.

 

Slovenský prezident má v souladu s ústavou volné ruce při výběru premiéra. Podle tradice se předsedou vlády ovšem stává osoba, která se může opřít o většinu v parlamentu.

 

 

Očekává se, že Pellegriniho vláda získá důvěru sněmovny, ve které má koalice Směru-sociální demokracie (Směr-SD), Slovenské národní strany a strany Most-Híd většinu. Pellegrini je místopředsedou Ficova Směru-SD, který je nejsilnější vládní stranou.

 

Podívejte se, jak protestovali Slováci proti expremiérovi Robertu Ficovi: 

hru / čtk TN.cz