velké změny

Prezident podepsal 15 zákonů! Kožešinové farmy v Česku končí

Miloš Zeman
Zdroj: Profimedia
Téma:

Prezident Miloš Zeman podepsal v úterý několik zákonů. Například schválil zákaz kožešinových farem, které v Česku skončí od roku 2019. Potvrdil také nový zákon o daních z příjmů.

Prezident republiky v úterý podepsal novelu zákona, která v České republice zakazuje kožešinové farmy. Zákon tak definitivně vstupuje v platnost a devět zbývajících farem, na kterých dosud každoročně umíralo přes 20 tisíc lišek a norků, bude muset zavřít do ledna 2019.

 

Potvrdil i novelu zákona o pojistném na sociální zabezpečení, která zvýší nemocenskou pro lidi při dlouhodobé pracovní neschopnosti. Předloha o pojistném na sociální zabezpečení také zjednodušuje podnikatelům administrativu spojenou s placením odvodů.

 

Zatímco nyní dostávají zaměstnanci od 15. dne nemoci 60 procent příslušného vyměřovacího základu, nově od 31. dne nemoci dávka vzroste o šest procentních bodů a od 61. dne na 72 procent. Novinka zvýší podle odhadů příští rok výdaje na nemocenské o 2,4 miliardy korun, v následujících dvou letech o 2,5 miliardy a 2,7 miliardy korun.

 

Schválil také novelu zákona o registru smluv, která stanoví, že povinnosti zveřejňovat smlouvy na internetu budou zproštěny některé státní, krajské a obecní firmy.

 

 

Odsouhlasil i zákon o české obchodní inspekci (ČOI), která umožní inspektorům používat skrytou identitu. Tu se snažilo ministerstvo průmyslu a obchodu zavést především kvůli kontrolám autobazarů nebo předváděcích akcí.

 

Zeman také podepsal novelu o daních z příjmů, která zvyšuje daňové zvýhodnění bezúplatných dárců krve a kostní dřeně. Za odběr krve si budou moci dárci odečíst od daňového základu 3 000 korun místo dosavadních 2 000 korun. Dárci kostní dřeně si budou moci nově odečíst od daňového základu 20 000 korun.

Související témata:
ham TN.cz