ANKETA Rázný krok

Prezident, poslanci i vláda s půlkou platu. Ekvádor bojuje s koronavirem

Ekvádorský prezident Lenín Moreno
Zdroj: Profimedia
Ekvádorský prezident Lenín Moreno
Petr Zelený
Petr Zelený
13.4. 2020 8:42
Téma:

Vrcholní ekvádorští politici se rozhodli bojovat proti pandemii koronaviru nečekaným způsobem. Prezident Lenín Moreno na twitteru oznámil, že on, ministři, poslanci a další vrcholní představitelé země budou brát poloviční platy.

"Zařídil jsem snížení měsíčního příjmu o 50 procent pro sebe, ministry a další představitele státu," napsal Moreno v neděli na sociální síti.

 

Jihoamerická horská země je nemocí Covid-19 zasažená velmi silně. Místní zdravotníci její postup nestíhají, takže se objevily i případy, kdy těla zůstala řadu hodin v domech nebo dokonce venku v ulicích měst. Nemocných je v Ekvádoru přes sedm tisíc, 333 lidí nákaze podlehlo.

 

 

S podobným návrhem přišel minulý týden i český poslanec Václav Klaus mladší. Ten dokonce chce, aby zákonodárci nepobírali mzdu půl roku, pouze náhrady.

Anketa

Měli by si čeští politici v rámci boje s Covid-19 snížit platy?

Hlasovalo 230 lidí.

 

"Vláda plánuje tisknout peníze a tvářit se, že sociální stát ve všech ohledech bude pokračovat. To neodpovídá realitě. Je potřeba začít i šetřit. A to všude, kde je to možné," hřímá šéf Trikolóry.

 

Na námitku diskutujících na facebooku, že jde jen o populismus, Klaus reagoval takto: "Vždyť jsou to starostové, hejtmani, lékaři, právníci, podnikatelé, učitelé. Mohou přece mít normální zaměstnání a jezdit hlasovat jednou za měsíc jako teď," má jasno Klaus mladší.

 

Koronavirus drtí i Spojené státy, nájkaze tu podlehlo už přes 20 tisíc lidí:

 

TN.cz