Hamáček a Zimola na Hradě

Jednání s ANO můžou zkrachovat, upozornilo Zemana vedení ČSSD

Téma:

Prezident Miloš Zeman přijal ve středu na Pražském hradě předsedu ČSSD Jana Hamáčka a prvního místopředsedu strany Jiřího Zimolu. O schůzku požádali představitelé sociální demokracie. Prezidenta informovali o vývoji jednání o vládě s hnutí ANO a upozornili jej, že mohou také skončit neúspěchem.

Setkání na Pražském hradě začalo v 11. hodin. Když na jednání Hamáček se Zimolou dorazili, přítomným novinářům nic neřekli.

 

Po jednání prozradili Hamáček a Zimola, že prezidenta informovali i o tom, že jednání s hnutí ANO nemusejí dojít ke zdárnému konci. Pokud nabídka, kterou hnutí ANO učiní sociálním demokratům, bude pro ČSSD neakceptovatelná, předloží vedení strany delegátům na sobotním sjezdu i variantu ukončení jednání.

 

"Chceme pět resortů a jsou to takové, které nám umožní prosazovat náš program," zdůraznil Hamáček. Sociální demokracie teď čeká na reakci hnutí ANO. To bude prezentovat svojí představu až ve čtvrtek, po návratu Andreje Babiše z dovolené na Kanárských ostrovech.

 

Hamáček se Zimolou zdůraznili, že jde o pravidelnou schůzku, na které se s prezidentem domluvili. O tom, kdy se s ním opět sejdou a budou jej informovat o vývoji jednání, se rozhodnou až podle toho, jak se rokování s hnutím ANO bude vyvíjet.

 

 

Ačkoliv jim prezident doporučil jen vládu tolerovat, přijímá podle Hamáčka i variantu, že ČSSD bude přímo součástí vlády. Prezidenta k tomu, aby směrem k hnutí ANO podpořil požadavky ČSSD, Hamáček se Zimolou nevyzvali.

 

"Pan prezident nás informoval, že se v nejbližší době nechystá scházet s reprezentanty hnutí ANO a to s ohledem na jeho pracovní vytížení," uvedl Hamáček. Ani prezident Zeman ČSSD k ničemu nevyzval.

 

Na závěr schůzky politici debatovali o nadcházející cestě Miloše Zemana na Slovensko. Rozebírali i politickou situaci na Slovensku, kde premiéra Roberta Fica nahradil v čele vlády Peter Pellegrini.

 

Vyjednávání o vládě budou pokračovat ve čtvrtek. Vicepremiér Richard Brabec jej při příchodu na středeční jednání vlády označil za "klíčové". Vyjednávací týmy budou řešit požadavky ohledně rozdělení ministerstev. Schůzky se zúčastní i předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

 

"Dnes bychom se měli potkat na jakési předschůzce," potvrdil Brabec při příchodu na jednání vlády, že by se měli zástupci ČSSD a hnutí ANO setkat již ve středu. Podle Hamáčka a Zimoly je ČSSD připravena už na této schůzce řešit personálie, záleží ale na tom, jaký mandát má vicepremiér Brabec.

 

 

K případné dohodě ČSSD a hnutí ANO by se měli vyjádřit členové sociální demokracie v referendu. V sobotu  pokračuje sjezd ČSSD v Hradci Králové, kde se zřejmě budou k jednání vyjadřovat i delegáti. Bodem sváru je vládní angažmá trestně stíhaného Andreje Babiše. ČSSD to na svém sjezdu označila za zásadní problém, hnutí ANO ale trvá na tom, aby vládu řídil Babiš. Hamáček tak chce pro ČSSD resorty financí či vnitra.

 

Případná koalice hnutí ANO a ČSSD by měla jen 93 mandátů. ANO tak jedná o případné toleranci s komunisty, pak by kabinet měl ve sněmovně potřebnou většinu.

vbo TN.cz