Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Odsouzený přišel o nohy

Prezident udělil další milost! Prominul trest neplatiči alimentů

Miloš Zeman hovoří před velvyslanci
Zdroj: ČTK

Prezident Miloš Zeman v pondělí udělil milost postiženému muži, který si měl odpykat rok vězení. Zároveň zastavil mužovo trestní stíhání vedené kvůli opakovanému zanedbání povinné výživy. ČTK to dnes sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zdůraznil, že prezident svým rozhodnutím nijak neomlouvá neplatiče alimentů.

"Pan prezident tak umožnil omilostněnému, který při nedávné tragické události přišel o obě dolní končetiny, adaptovat se na pro něj novou nepříznivou životní změnu, aniž by musel nastoupit výkon nepodmíněného trestu se všemi důsledky, které s sebou uvěznění pro odsouzené přináší," uvedl mluvčí.

 

Podnět k posouzení žádosti o milost prezidentovi předložil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. Prezident už v roce 2013 přenesl pravomoci v řízení o udělení milosti na ministra spravedlnosti. Žádostí o milost přichází každoročně několik set. Abolici podepsal také předseda vlády.

 

"Prezident republiky považuje za potřebné zdůraznit, že svým rozhodnutím nijak neomlouvá osoby neplatící alimenty a že právo matky jeho nezletilého syna vymáhat dále dlužné výživné není udělením milosti nijak zkráceno," upozornil Ovčáček.

 

Aktuální milost je jedenáctá, kterou Zeman v úřadu udělil. Už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů.

 

 

I tentokrát prošla žádost o milost nejprve ministerstvem spravedlnosti, na něž Zeman agendu převedl. Úřad smí předložit Hradu jen ty milosti, které splňují podmínky stanovené prezidentem: pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.

 

Nejkontroverznější Zemanovou milostí zůstává omilostnění doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Oznámil ji loni v květnu, tedy v roce před konáním prezidentských voleb, v nichž letos v lednu obhájil svou funkci. Zeman se později vyjádřil, že další takovou milost by už neudělil.
 

vbo tn.cz / ČTK