prezidentská abolice

Babiš se nemusí bát dalšího stíhání! Zeman mu případně udělí milost

Schůzka Miloše Zemana a Andreje Babiše v Lánech
Zdroj: Jiří Ovčáček
Andrej Babiš a Miloš Zeman
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 19.9. 2019 21:20
Téma:

Premiér Andrej Babiš (ANO) si zřejmě může oddechnout. Prezident Miloš Zeman prohlásil, že je připravený udělit mu milost v případě, že by chtěl nejvyšší státní zástupce pokračovat ve stíhání. Milost by si pak musel Babiš jako premiér sám podepsat. Kalousek má obavy o Babišovo zdraví.

Pokud by nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodl o obžalování Babiše, je prezident Zeman připravený využít práva abolice. To znamená, že by mohl další trestní stíhání zastavit. Řekl to v rozhovoru pro TV Barrandov.


Miloš Zeman pochválil dosavadní práci státních zástupců. Další pokračování ve stíhání už by ale považoval za politicky motivované a cítil by povinnost zasáhnout.

 

 

Pro abolici je ale potřeba podpisu premiéra, což je v tomto případě Andrej Babiš. Bylo by tedy na něm, jestli si podepíše vlastní milost.

 

Anketa

Měl by Miloš Zeman v případě Andreje Babiše využít abolice?

Hlasovalo 507 lidí.

 

"Mám docela obyčejnou lidskou obavu o zdraví Andreje Babiše. Miloš Zeman vždy tvrdil, že milost udělí pouze z vážných humanitárních důvodů. Zjevně ví o zdravotní kondici předsedy vlády České republiky něco, co je veřejnosti neznámo," komentoval prezidentovo prohlášení poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) na sociálních sítích.

 

 

"Jasný důkaz, proč byl a je Babiš vůči Zemanovi submisivní. Potřebuje ho. Vyhrožování abolicí je nemístný nátlak na nejvyššího státního zástupce a vzkaz lidem: stále existují vyvolení, na které spravedlnost nedosáhne. Všichni jsme si rovni. Někteří ale rovnější," sdělil předseda STAN Vít Rakušan.

 


V pátek minulý týden rozhodl státní zástupce Jaroslav Šaroch o zastavení trestního stíhání Babiše a dalších v kauze Čapí hnízdo. Rozhodnutí potvrdil i jeho nadřízená Martin Erazím. Rozhodnutí ještě může zvrátit nejvyšší státní zástupce.
 

TN.cz