Co bude dál?

Prezident jmenoval Babiše opět premiérem, chce se sejít s ministry

Téma:

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval Andreje Babiše podruhé premiérem. Přitom stále není jasné, zda a kde předseda hnutí ANO sežene většinovou podporu pro svůj kabinet.

Slavnostní ceremoniál na Hradě měl začít ve 14 hodin, nakonec ale odstartoval s menším zpožděním. Po složení slibu následovala krátká tisková konference, na které ovšem ani jeden z politiků neřekl nic nového.

 

Miloš Zeman uvedl, že očekává, že co nejdříve po skončení referenda ČSSD dostane seznam ministrů. S kandidáty se před jmenováním vlády chce postupně sejít.

 

"Vláda by mohla být jmenována na konci června, hlasování o důvěře by mohlo být do 10. či 20. července," odhaduje prezident. Neřekl ovšem, zda na hlasování poslanců o důvěře kabinetu osobně dorazí.

 

Andrej Babiš na dotaz, co říká na to, že skoro 30 let po revoluci vznikne vláda s podporou komunistů, uvedl, že to je kvůli tomu, že takzvaný Demokratický blok odmítl převzít odpovědnost. A je prý rád, že komunisti naopak vládu podpoří.

 

Jmenování den po demonstracích

 

V úterý se na téměř stovce míst po celé České republice konaly demonstrace proti Andreji Babišovi. Podle odhadů se jen v Praze sešlo až 15 tisíc protestujících.

 

Nabízíme možné scénáře dalšího vývoje po jmenování Andreje Babiše premiérem.

 

 

1. Sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu podpoří vládnutí s Andrejem Babišem

 

Členové ČSSD momentálně interně hlasují o tom, zda jít znovu do vlády s hnutím ANO. Výsledek ovšem zatím není vůbec jasný, referendum navíc končí až příští týden, tedy až poté, co se Babiš stane podruhé premiérem.

 

Výsledek referenda chce vedení sociální demokracie oznámit 15. června. Pokud účastníci hlasování vládní angažmá posvětí, může vzniknout vláda právě ČSSD a hnutí ANO podporovaná komunisty.

 

2. Sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu vládu s Andrejem Babišem odmítnou

 

V tomto případě se vyjednávání o většinovém kabinetu výrazně zkomplikuje. V krajním případě se mohou konat předčasné volby.

 

 

3. Menšinová vláda ANO s podporou komunistů a SPD

 

Pokud jednání mezi hnutím ANO a ČSSD zkrachují i podruhé, je možné, že vznikne menšinová vláda hnutí ANO podporovaná komunisty a SPD Tomia Okamury.

 

Opoziční politici už několikrát uvedli, že tato koalice už vlastně funguje a že tento trojblok už několikrát hlasoval jednotně.

 

4. Úřednická vláda

 

Pokud jednání o spojenectví mezi ČSSD a hnutím ANO nevyjdou, je možné, že prezident Miloš Zeman vytáhne z rukávu "žolíka" a jmenuje úřednický kabinet. 

 

To už koneckonců Zeman před několika lety udělal, když se premiérem stal Jiří Rusnok. Nyní pro změnu některá média spekulují o tom, že úřednickým premiérem se může stát šéf ČEZu Daniel Beneš.

 

 

5. Předčasné volby

 

V úvahu připadají také předčasné volby. Ty sice prezident Miloš Zeman sveřepě odmítá, je ale možné, že se budou konat i jemu navzdory.

 

Poslanci totiž mohou Sněmovnu rozpustit sami, pokud dají dohromady 120 hlasů. Volby by se mohly konat v říjnu spolu s komunálními a senátními volbami.

 

6. Nepravděpodobná koalice ANO a pravicových stran

 

Jde o scénář velmi nepravděpodobný, ne však nemožný. Pravicové strany momentálně vládnutí s hnutím ANO odmítají, protože nechtějí trestně stíhaného premiéra.

 

A ani Andrej Babiš se nechce vzdát pozice předsedy vlády. Pokud by však nakonec přece jen ustoupil a premiérství přenechal třeba Richardu Brabcovi, teoreticky by mohla vzniknout například koalice ANO a ODS, která by měla 103 hlasů.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz