Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

volby

Prezidentkou Slovenska se stala Čaputová, první žena v historii

Prezidentské volby na Slovensku vyhrála právnička Zuzana Čaputová. Ve druhém kole jasně porazila protikandidáta eurokomisaře Maroše Šefčoviče, který už přiznal porážku. Stala se tak historicky první ženou v čele země.

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič přiznal před půlnocí porážku v sobotním rozhodujícím kole voleb slovenského prezidenta. Blahopřál právničce Zuzaně Čaputové ke zvolení. Čaputová se tak stane první ženou ve funkci hlavy slovenského státu.

 

"Přeji paní prezidentce i Slovensku to nejlepší. Vždy budu pracovat pro Slovensko, vždy budu přát Slovensku to nejlepší," řekl Šefčovič novinářům po sečtení hlasů ze tří čtvrtin okrsků, kdy prohrával poměrem zhruba 40 ku 60.

 

Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vybídla ke spolupráci všech bez ohledu na osobní zájmy. Slušnost v politice může být naše síla, řekla novinářům pětačtyřicetiletá právnička poté, co porážku v sobotním rozhodujícím kole přímých prezidentských voleb přiznal její soupeř. "Hledejme, co nás spojuje. Povyšme spolupráci nad osobními zájmy," uvedla Čaputová.

 

GALERIE: Prezidentské volby na Slovensku

1
/
3
Zdroj: ČTK
Zuzana Čaputová slaví vítězství

 

Chce dodržet tradici, že první zahraniční cesta nového slovenského prezidenta vede do České republiky. "Českou republiku vnímám jako bratrský národ, máme společnou historii," řekla podle portálu tvnovinky.sk.

 

Vítězové podle jednotlivých okresů (Čaputová modře, Šefčovič červeně):

 

 

Proevropsky orientovaná Čaputová uspěla v prezidentských volbách s nekonfrontační kampaní, na katolickém Slovensku se netajila ani svými liberálními názory na možnost adopcí dětí homosexuální páry.

 

Čaputová poděkovala voličům nejen ve slovenštině, ale i v jazycích národnostních menšin včetně češtiny.

 

 

Čaputová nemá zkušenosti s vysokou politickou. Minulý týden se vzdala funkce místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko, do které vstoupila na konci roku 2017. V prezidentské kampani ji podporoval i úřadující prezident Andrej Kiska, kterému pětiletý mandát skončí v polovině června a který se o znovuzvolení neucházel.

 

Po sečtení hlasů Čaputová vyhrála v poměru 58,4 ku 41,6 procenta. Získala přes 300 tisíc hlasů více, než její soupeř, volilo ji přes milion a 56 tisíc spoluobčanů.Účast v druhém kole činila 41,79 procenta, v prvním kole před dvěma týdny to bylo 48,7 procenta.

 

Slovenská státní volební komise okolo poledne potvrdila, že Čaputová byla zvolena novou prezidentkou. Oznámil to šéf komise Eduard Bárány.

 

TN.cz/ ČTK