Šíření infekce

Při kašli si pusu nezakrývejte rukou, varují lékárníci! Nepodceňujte ho

Kašel
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
26.1. 2020 17:24
Téma:

Při odkašlávání byste si před pusu místo ruky měli dát spíše loket nebo kapesník. Lépe tak zabráníte dalšímu šíření infekce. Lékárníci upozorňují, že by se kašel neměl podceňovat a je důležité rozlišovat jeho dva základní typy.

"Když kašleš, dej si ruku před pusu," slýchali jste možná také v dětství od své maminky. Jenže podle lékárníků je to špatně a kašel bychom měli tlumit spíše kapesníkem nebo předloktím. Z rukou se totiž může infekce mnohem rychleji rozšířit a nákaze dalších se tak nezabrání.

 

Právě v zimních měsících přitom kašlem trpí mnohem více lidí než ve zbývajících částech roku. Lékárníci varují, aby pacienti kašel nepodceňovali, protože může jít o příznak vážnějšího onemocnění, než je pouhé nachlazení. Pokud přetrvává tři týdny, měli byste navštívit lékaře.

 

Podle typu kašle by vám měli vhodnou léčbu poradit v lékárně. "U kašle rozlišujeme jeho různé typy a pacienti by mu tak měli věnovat dostatečnou pozornost. V nejběžnějších případech dokáží pomoct lékárníci nastavením vhodné samoléčby," uvedl prezident České lékárnické komory (ČLnK) Aleš Krebs.

 

 

Je nutné rozlišovat především suchý a vlhký kašel. Na oba typy ale existuje široká škála léčivých přípravků, které vám v lékárně prodají bez předpisu - ať už jsou to sirupy, kapky nebo tablety. Měli byste si ale dát pozor na kombinaci léků, především těch na tlumení kašle a na lepší vykašlávání.

 

"Dojde k nežádoucímu hromadění hlenu v dýchacích cestách. Při samoléčbě je vždy vhodné konzultovat léčebný postup s lékárníkem, který zhodnotí váš zdravotní stav," vysvětlila lékárnice Alexandra Hašková. Vlhký kašel můžete léčit také přírodní cestou - pípravky s extraktem z břečťanu či tymiánu.

 

Černý kašel se v prosinci objevil ve věznici na Mírově, do karantény musel i Petr Kramný. Více v reportáži TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz