tragédie ve vejprtech

Při požáru byla čidla jen na pár místech, vláda plánuje změnu zákona

Ondřej Špalek
Ondřej Špalek
20.1. 2020 21:28
Téma:

Po včerejší tragédii ve Vejprtech, kde při požáru domu pro postižené zemřelo osm lidí, se objevily otázky, proč na místě nebyla instalována elektrická požární signalizace. Čidla byla totiž jen na místech, kam měli klienti zakázáno chodit kouřit. Podle starostky Vejprt, které jsou zřizovatelem, domov splňoval požadavky legislativy. Ta se teď zřejmě bude měnit.

Osm mrtvých a tři desítky zraněných. Bilance požáru ve Vejprtech je děsivá. "Bylo by potřeba udělat zkrátka nějaké opatření, aby se to neopakovalo," řekl po tragédii premiér Andrej Babiš.

 

Jednou z variant je změna zákona. A zřejmě na ni dojde, předseda poslaneckého podvýboru pro hasičský záchranný sbor už dostal za úkol na ní pracovat. "Tak, aby v těchto zařízeních sociálních služeb byly instalovány elektrické požární signalizace," vysvětlil Pavel Růžička.

 

Ty jsou dosud povinné jen ve zdravotnických zařízeních, která mají více než padesát klientů. A mezi ty domov ve Vejprtech pro postižené nepatří. Současnou legislativu splňoval. "Měli jsme protipožární dveře, které nám zákon ukládá. Měli jsme navíc domácí hlásiče, takové ty domácí, ale fungující," uvedla starostka Vejprt Jitka Gavdunová.

 

 

Jenže jen na toaletách a koupelnách, kde klienti kouřili. Požár přitom vznikl ve společenské místnosti. Elektrická požární signalizace je systém, kterým bývají vybaveny moderní budovy s větším počtem lidí. Navzájem propojuje detektory, čidla, hlásiče požáru.

 

Například takzvaná ústředna, která je v podstatě mozek elektrické požární signalizace, dokáže i sama přivolat pomoc. "Je také důležité, aby detekce od té požární signalizace byla rychle přenesena včas k jednotce, která tam jede hasit. A čím dříve tam dorazí, tím samozřejmě lépe z hlediska ztrát na majetku, na životech," vysvětlil Milan Valouch, z Generálního ředitelství HZS.

 

Hasiči podobná zařízení pravidelně kontrolují. Někdy ale ani sebelepší prevence a bezpečnostní prvky nepomohou. Co bylo příčinou tragédie ve Vejprtech, není zatím jasné.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

reg TN.cz