tragédie na haiti

Při požáru sirotčince zemřelo patnáct dětí. Zavřít ho měli už před sedmi lety

Požár v sirotčinci na Haiti
Zdroj: Profimedia
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Publikováno 15. 2. 2020
Téma:

Od čtvrtečního večera prožívá Haiti veliký smutek. V jednom ze sirotčinců vypukl požár, který nepřežilo patnáct dětí. Většina z nich podlehla zraněním v nemocnici. Úřady také zjistily, že sirotčinec neměl licenci. Ta mu byla odebrána v roce 2013.

Sirotčinec se nacházel v hlavním městě Port-au-Prince na Haiti. Bydlelo v něm přes sedmdesát dětí, které podle místní soudkyně žily v otřesných podmínkách. Jelikož sirotčinec nesplňoval hygienické podmínky, byla mu odebrána licence v roce 2013. I přesto vedení pokračovalo ve své činnosti dál.

 

Ve čtvrtek večer měl v zařízení vypadnout proud a tak pečovatelé všude zapálili svíčky. Ty měly podle vyšetřovatelů způsobit požár. Během něho se většina dětí nadýchala kouře. Záchranáři je převezli do nemocnice. Dvě děti zemřely na místě, dalších třináct poté v nemocnici. 

 

Ostatní děti přemístil Institut pro sociální péči do provizorního centra, kde zatím zůstanou. Dále budou úředníci kontaktovat jejich rodiny, zda by s nimi nemohly děti žít. 

 

 

Podle portálu BBC v sirotčincích na Haiti žije přes třicet tisíc dětí. V zemi je těchto zařízení kolem 760. Až patnáct procent z nich je registrováno pod charitativní organizací, kterou založila spisovatelka J. K. Rowlingová. 

Související témata:
TN.cz