Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 31. 5. 2018
Smrtelné úrazy

Při práci přišlo loni o život 95 lidí! V těchto oborech se umírá nejvíc

Dělník
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Pracovních úrazů sice přibývá, těch smrtelných je ale čím dál méně. Loni po zranění v práci zemřelo 95 lidí, nejčastěji kvůli pádu z výšky nebo dopravní nehodě. Nejvíce smrtelných pracovních úrazů zaznamenali statistici ve stavebnictví.

Ještě na začátku tisíciletí bylo smrtelných pracovních úrazů přes dvě stě ročně, loni počet klesl na 95. Naopak lehčích úrazů stále přibývá, v roce 2017 jich zaměstnavatelé nahlásili asi 43 tisíc. Dohromady bylo přes 44 tisíc zranění v práci.

 

Nejvíce smrtelných pracovních úrazů se stalo ve Středočeském kraji (15). Následoval Moravskoslezský kraj (12) a jihomoravský region. Naopak v Libereckém kraji žádné zranění v zaměstnání, které by skončilo smrtí, nezaznamenali.

 

Nejčastější příčinou smrtelných úrazů byly dopravní nehody - ve společné statistice Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) a Českého báňského úřadu (ČBÚ) najdeme takových úmrtí 29. Druhou nejčastější příčinou byly pády z výšky a do hloubky.

 

 

 

Pracovníci, kteří po úrazu zemřeli, většinou podcenili nebo špatně odhadli riziko (52 úmrtí). Třináct lidí pak utrpělo smrtelný úraz, protože nedodržovali bezpečný postup, případně užívali rizikovější způsob nebo jednali bez oprávnění.

 

 

Nejvíce loni umírali zaměstnanci ve stavebnictví, tvořili pětinu (21) celkového počtu. Následuje doprava a skladování (17) a zpracovatelský průmysl (14), konkrétně různé textilky, potravinářství, dřevovýroba nebo práce v hutích. Vysoko jsou také úrazy, kde není zaměstnání uvedeno.

epa TN.cz