Tisková zpráva
Toto je tisková zpráva. Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah.

Při prodeji nebo nákupu vozu na inzerát končí lidé často bez peněz i bez auta

Při koupi vozu je důležitá kontrola moderní diagnostikou. Tu zpravidla mohou nabídnout jen velké autobazary s profesionálním zázemím

Každý, kdo se rozhodne pro koupi ojetého vozu, prohlídne nespočet různých inzerátů a projde nejeden autobazar, aby si vybral ten nejlepší vůz v rámci jeho možností.

Nejde o malou investici a je tedy třeba věnovat výběru dostatečné množství času, abychom se nenechali napálit. Velmi často lze získat dobrou cenu za ojetý vůz přes inzerát, ale je to spojeno také s větším rizikem podvodů.

Pokud zvolíte prodej nebo nákup vozu přes inzerát, scházejte se pouze přímo s majitelem vozu a trvejte na jeho notářsky ověřeném podpisu. Za žádných okolností neposílejte žádnou zálohu na vůz, dokud s ním neodjedete a v rukou tak nebude mít i klíče od automobilu. Může se stát, že po odeslání vůz najednou zmizí a vy nebudete mít nic.

Velké riziko je spojeno i s takzvaným „komisním prodejem“. V případě tohoto typu prodeje nejednáte při koupi vozu s majitelem, ale pouze se zprostředkovatelem prodeje. Nemůžete si tak být jisti, že má zprostředkovatel vůbec právo vůz prodávat. Často komisní prodejci jednají na základě padělaných plných mocí nebo padělaných prodejních smluv. Pak se můžete stát jen pomyslnými majiteli vozu, který v reálu ale stále patří původnímu majiteli, jež za něj nedostal od prodejce zaplaceno. Prodejce pak včas zmizí a vy tím pádem můžete o vůz jednoduše přijít bez možnosti reklamace. Proto je spolehlivější vybírat vůz od velkých prodejců, které vozy přímo vlastní, a vy tak máte tak jistotu, že pokud by se cokoliv s autem stalo, můžete to s někým řešit.

Při výběru vozu trvejte vždy na zkušební jízdě a nezapomeňte si vůz důkladně prohlédnout na zvedáku a udělat i diagnostiku. To platí při koupi nejen přes inzerát. „Každý solventní prodejce vám musí umožnit detailní kontrolu nabízeného vozu. U nás v AAA AUTO umožňujeme všem zájemcům dát si vůz na zvedák a také udělat si diagnostiku. Doporučuji všem, aby si s sebou vždy přizvali vlastního mechanika, který jim nejlépe pomůže se zjištěním skutečného stavu vozu,“ radí generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová.

Každý vůz je třeba prověřit i v databázi odcizených aut a zjistit, zda-li na něm není nesplacený leasing, zástava či exekuce. „V AAA AUTO prověřujeme všechny vykoupené vozy, proto také denně odmítáme 65 – 70 % nám nabízených vozů, které jsou ve špatném technickém stavu nebo mají nejasnou historii či přetočený tachometr. K našim vozům přikládáme certifikát Carlife, který garantuje, že vůz byl prověřen proti odcizení a dalším možným podvodům,“ uvádí Topolová. Při převzetí automobilu si také vždy překontrolujte, jestli máte i veškeré dokumenty, všechny klíče od vozu a že nejde o čerstvě vyrobené duplikáty.

Velikým rizikem je i prodej vozu, pokud se rozhodnete pro vlastní inzerci. Objevuje se stále více případů, kdy se vám ozve velmi vážný zájemce a chce si vůz prohlédnout. Vy ho pozvete do místa svého bydliště a necháte ho provést velmi důkladnou prohlídku vozu. Zájemce nakonec vůz nekoupí, ale v několika dalších dnech vám vozidlo někdo ukradne. Velmi často jde o organizovanou ruskojazyčnou skupinu, která má spojitost s předešlým velmi vážným zájemcem, který si prostě jen potřeboval zjistit informace o voze. Současně nesmíte zapomínat, že pokud jste prodejcem vozu, nesete zodpovědnost za jeho skryté vady, a to jeden rok.

Pokud se chcete všem těmto rizikům vyvarovat, dbejte zvýšené opatrnosti. Když se scházíte se zájemcem, domluvte se raději jinde, než tam kde parkujete obvykle. Nejlépe někde na veřejném místě, abyste se vyhnuli možnosti přepadení a krádeže. Klíčky od vozu nedávejte z rukou a hlídejte si i náhradní klíč, aby vám náhodou nezmizel. Důležité je nepodávat nikomu informace o zabezpečení vozu, především o bezpečnostním vypínači, pokud ho máte v automobilu nainstalovaný.

Pokud zájemce projeví zájem, dejte si práci s převodem vozu raději sami, aby vůz nebyl napsaný i nadále na vás, protože nemůžete vědět, co s vozem zájemce zamýšlí a jestli nespáchá nějakou trestnou činnost, kde by pak odpovědnost mohla být na vás. Rozhodnete-li se nechat přeci jen zařizování na kupci, pohlídejte si, aby převod proběhl v co nejkratší době. Pokud by nový majitel neplatil povinné ručení a vůz na něj nebyl stále napsaný, bude vám účtována pokuta za každý den, kdy nebude zaplaceno povinné ručení.

„Jsem ráda, že si nás pro výkup vybírá stále více zákazníků. Naši zákazníci oceňují především rychlost zpracování, pohodlné a spolehlivé vyřízení dokumentů, ale i cenu. Podle nezávislých testů AAA AUTO již dlouhodobě nabízí nejvyšší výkupní ceny a kvalitní servis. Výkupní ceny u nás za poslední rok vzrostly téměř o desetinu. Většina zákazníků u nás vůz nejen prodá, ale také následně koupí, protože mohou dosáhnout na velmi zajímavé ceny i bonusy tipu zimní pneumatiky zdarma a podobně,“ uvedla Karolína Topolová.
Pokud si dobře osvojíte všechny rady, s největší pravděpodobností vyberete kvalitní ojetinu a nenaletíte na žádný trik ani při koupi, ani při prodeji.
 

Související témata:
Tisková zpráva