HOSPODÁŘSKÁ KOMORA

Když projde pět týdnů dovolené pro všechny, snížíme platy, varují firmy

Matka
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
21.4. 2021 13:19
Téma:

Mnohým lidem se zamlouvá návrh na povinných pět týdnů dovolené. Ale v konečném důsledku to nemusí být tak dobrá zpráva. Podle zjištění Hospodářské komory by téměř polovina zaměstnavatelů přehodnotila mzdovou politiku.

Hospodářská komora zjišťovala mezi zaměstnavateli, jak se postaví k případnému schválení povinné pětitýdenní dovolené. A celkem 42 procent z 619 oslovených uvedlo, že přehodnotí mzdovou a sociální politiku ve firmě, 34 procent zruší dny dovolené navíc a 14 procent zváží, zda z interních zaměstnanců neudělá externí.


"Úprava zákoníku práce zatíží hlavně ty nejmenší podniky, které si, na rozdíl od velkých podniků, nemohou dovolit poskytovat zaměstnancům více než čtyři týdny dovolené," uvedla Hospodářská komora.

 


"Nepravdivá jsou i tvrzení, že '88 % podniků už pátý týden poskytuje, a tudíž to pro nikoho nebude problém'. Pokud by takovou argumentaci podnikatelská veřejnost měla přijmout, pak zřejmě není důvod, aby poslanci povinný týden dovolené vůbec uzákoňovali," dodala komora.

 


Povinný pátý týden dovolené by vyšel zaměstnavatele celkem na 26 miliard korun ročně, což může mít vážný dopad i na restart české ekonomiky. Směrnice Evropského parlamentu a Rady Evropské unie stanovují minimální nárok zaměstnance na dovolenou na čtyři týdny.

 

Anketa

Souhlasíte s pětitýdenní dovolenou, i kdyby to znamenalo menší mzdu?

Hlasovalo 134 lidí.

 

"Dovolená pět týdnů je značka ideál! ČSSD podporuje tento návrh od začátku. Dalším logickým krokem by pak podle sociální demokracie mělo být zkrácení pracovní doby," uvedla ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na sociálních sítích.

 

Sněmovna návrh předložený komunisty projednávala ve středu, poslanci ale k žádnému rozhodnutí nedošli a jednání odložili.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz