Trutnovsko

Při srážce větroňů zemřel 73letý pilot! Trosky stroje byly viditelné až z výšky

Petr Brzek
Petr Brzek
14.8. 2019 22:29
Téma:

Pátrání po větroni, který se v úterý zřítil poblíž Trutnova, bylo mimořádně namáhavé a dokazují to i záběry z vrtulníku. Letoun zmizel v kukuřičném poli. Hledaly ho tři jednotky hasičů, ale trosky byly viditelné až z výšky. Vypadá to, že se ve vzduchu srazila dvě letadla. A 73letý pilot jednoho z nich nehodu nepřežil.

Podle leteckých záběrů je zřejmé, že šlo o strmý pád. Letoun se zřítil mimo zástavbu do kukuřičného pole. Jeho trošky se našly zhruba padesát metrů od Krkonošské ulice. Pět kluzáků mělo startovat z Hronova, dva se měly podle pilotů nečekaně srazit.

 

"Jeden z nich nouzově přistál, ač poškozený, přistál bezpečně nedaleko," popsala policejní mluvčí Ivana Ježková. Ovšem druhý letoun na desítky minut všem zmizel z očí. "Vyslali jsme na místo tři jednotky hasičů, které okamžitě zahájily pátrací akci," uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

 

Záchranáře navigovali i ostatní piloti. Ale až záchranářský vrtulník místo nehody označil tak, že nad ním zůstal stát. Přistávající helikoptéra vytvořila v kukuřičném poli kruh. Na její palubě byla posádka záchranářů, která se snažila 73letému muži pomoci. Bohužel pro jednoho z pilotů byl pád větroně fatální.

 

 

Takový druh létání je podle odborníků náročný. Ve stoupavém proudu, který unáší piloty vzhůru i sedm metrů za vteřinu, může být najednou i dvacet letadel. K podobným kolizím dochází v průměru jednou za pět let.

 

Mnoho pilotů už v minulosti zachránil padák, který je povinnou součástí výbavy letadla. Rozplétání okolností této tragédie potrvá patrně měsíce.

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pan TN.cz