živelní pohroma

Při tajfunu na Filipínách zemřelo 50 lidí. Nejhorší bouře roku, tvrdí úřady

Filipíny zasáhl tajfun
Zdroj: Profimedia
Pět lidí se stále pohřešuje
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
31.12. 2019 8:26
Téma:

Počet obětí tajfunu, který na Filipínách udeřil o Vánocích, se vyšplhal na 50. Jedná se tak o nejsmrtelnější bouři, která v tomto roce tropický jihoasijský ráj zasáhla. Desítky tisíc lidí zůstávají v evakuačních centrech, kde nejspíš stráví i začátek nového roku.

Tajfun Phanfone, nebo také Uršula, jak mu říkají místní, se přes Filipíny přehnal o Vánocích. Ničivá bouře strhla domy a zdevastovala veřejné budovy ve městech. Vyžádala si také mnoho životů. Místní úřady v úterý informovaly, že počet obětí se zvýšil na 50, pět dalších lidí se stále pohřešuje a 143 se zranilo.

 

Podle zpravodajského portálu Gulf News nejméně 80 tisíc lidí zůstává v evakuačních centrech, kde zřejmě stráví i Nový rok. "Je nám moc líto, že někteří z našich obyvatel jsou stále v centrech. Ujišťujeme je, že i nadále se od nás dočkají podpory, dokud se nepostaví zpět na nohy," prohlásil mluvčí úřadu pro řešení následků přírodních katastrof Mark Timbal.

Filipíny mají s tropickými bouřemi bohaté zkušenosti. Uršula je tento rok už 21. cyklónou, která ostrovy zasáhla. Její následky jsou letos nejhorší. Nejničivější tajfun Filipíny zpustošil v roce 1991 - zemřelo při něm více než osm tisíc lidí. Na začátku prosince v jihoasijském ráji udeřil i tajfun Kammuri. Na podrobnosti se podívejte v reportáži TV Nova:

TN.cz