Statistický průzkum

Jste spokojeni v práci? Průzkum odhalil, jak jsou na tom Češi

Muž v práci
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 22. 9. 2020
Téma:

Přibližně 69 % Čechů je aktuálně spokojeno se svým zaměstnáním. Jedná se o nejlepší výsledek od roku 2003. Zároveň více než 78 % lidí chce i nadále zůstat ve stávající práci. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Ve srovnání s loňským rokem se podíl lidí, kteří jsou spokojení ve svém zaměstnání, zvýšil o devět procentních bodů. Jde o nejlepší výsledek za celou historii, kdy statistici lidem tuto otázku podkládají, tedy od roku 2003.


Nejvíce těší práce podle průzkumu podnikatele a živnostníky. "Mezi nimi jsou spokojeny zhruba čtyři pětiny, tedy 78 %,“ uvedli statistici. Naopak pouze 52 % nekvalifikovaných dělníků je se svou prací spokojeno. Jedná se zároveň o skupinu, kde je nejvíce zastoupený podíl nespokojených lidí.

 


"Podíl spokojených pracujících roste se stupněm dosaženého vzdělání, se zlepšujícím se hodnocením životní úrovně domácnosti a s čistým osobním příjmem,“ tvrdí odborníci.


Spokojenost v zaměstnání velmi ovlivňují také vztahy na pracovišti, které více než tři čtvrtiny pracujících hodnotí kladně. Ve srovnání s rokem 2019 došlo v tomto směru ke zvýšení podílů lidí, kteří vnímají atmosféru na pracovišti jako přátelskou až důvěrnou.

 

Anketa

Jste spokojení ve svém zaměstnání?

Hlasovalo 136 lidí.


Podle statistiků lépe hodnotí vztahy na pracovišti vyšší odborníci a vedoucí pracovníci. Naopak lidé se základním vzděláním, popřípadě vyučením hodnotí vztahy více kriticky.


Důležitým ukazatelem jsou také finance, kdy se svým příjmem není spokojena více než polovina pracujících. Ta se domnívá, že jejich měsíční příjem je menší, než by si zasloužili. Za odpovídající považuje svůj plat 43 % lidí.

 

 


Aktuálně o změně práce uvažuje 16 % zaměstnanců. Nejčastěji se jedná o mladé ve věku od 20 do 29 let a lidi se základním vzděláním. Naopak více než tři čtvrtiny pracujících plánují i nadále zůstat ve své stávající práci.


Centrum pro výzkum veřejného mínění provádělo průzkum od 18. do 29. července 2020 a zúčastnilo se ho 972 Čechů ve věku od 15 let.

 

Koronavirus změnil pracovní návyky. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz